Kredi borçları günümüz Türkiye’sinde birçok insanın kabusu olmuş durumda. Acil nakit ihtiyaçları sebebiyle bankalardan alınan krediler geri ödeme noktasında zorlanıldığı vakit çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Yasal takip işlemiyle başlayan süreç haciz işlemlerine kadar gidebiliyor. Buda insanları bunalıma sokup intihara kadar sürüklüyor. Her ne kadar durumunuz yoksa kredi almayın talebinde bulunsakta, acil para ihtiyacında kredi almaktan başka çare kalmıyor. Peki kredi ödememizi yapmadık, avukatlık olduk devamında ne olacak?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunun ödenmesi için 3 aylık süre vardır. 90 gün süre boyunca kredi borcu ödenmediği takdirde yasal takip işlemleri başlatılır. Bu 90 gün içerisinde onlarca kez banka personeli tarafından aranır ödemeniz noktasında uyarı alır, ödeme yapmadığınız takdirde uygulanacak işlemleri duyarsınız. Ardından SMS’ler gelmeye başlar v.s. v.s. derken neredeyse her gün tarafınıza ulaşılır. Onca şeye rağmen hala ödeme yapamıyorsanız bu durumda banka durumu kendinden çıkarır ve avukata devreder. Bununla birlikte yasal takip süreci başlamış olur.

Kredi Borcu Avukatlık Olursa Ne Olur?

Kredi borcunu ödemediniz ve yasal takibe düştünüz. Avukatla aşamalar nasıl ilerleyecek. İlk olarak size bir tebligat gönderilir. Ardından ise avukatla görüşmeye gidersiniz. Bu görüşme sizin seçiminize göre isterseniz uzlaşma görüşmesi isterseniz tersleşme görüşmesi olur. Eğer krediyi ne yaparsanız yapın ödeyemeyecek durumdaysanız avukatla uzlaşma önermiyoruz. Çünkü sizden imza almaktadır.

Avukat inisiyatifine bağlı olarak size ödeme kolaylıkları sunulur. Eğer vicdanlı bir avukatsa faizden arındırılmış yalnızca ana para ödemeniz noktasında bile anlaşabilirsiniz.

Avukatla anlaşmanıza durumunda borcunuz yeniden yapılandırılır ve taahhütname imzalanır. Taahhütname imzaladığında bu belgenin gerektirdiklerine uymazsanız bu durumda hapis cezası alabilirsiniz. Bunun için temkinli imza atmanızda fayda var.

Eğer imzalamaz ve elinden geleni ardına koymasını isterseniz bu durumda taşınmaz mallarınıza haciz koyacaktır. Ardından evde yer alan lüks eşyalara yani temel ihtiyaç eşyaları dışındakilere haciz koyulacaktır. Bunların yanı sıra maaşınızın %25’lik bölümü de yine devlet tarafından alınacaktır.

Kredi borcu avukatlık olursa başınıza gelecek durumlar bunlarla sınırlı kalmakta. Devam eden süreçte kredi borcunuzu ödeyeceğinizi belirterek hacizleri kaldırabilirsiniz. Fakat bu devamındaki süreçte uzlaşma anında sunulan avantajlar geçerli olmayacaktır.