KOSGEB, girişimcilere ve işletmelere gerek bilgi, gerekse finansal destek sunma noktasında lider kurum olarak dikkat çekiyor. Hemen hemen her dönem faizsiz kredi ya da hibe vererek girişimcileri ve işletmeleri destekleyen KOSGEB bu yıl 300.000 TL faizsiz kredi desteğiyle birlikte destek bekleyenleri sevindirdi. Kredi ve hibe şartlarını, hangi sektörlere kredi verildiğini yazımızda bulabilirsiniz. Söz konusu 300.000 TL’lik faizsiz kredi desteği 48 ay vadeli ve %0 faizli olarak sunuluyor.

KOSGEB 300.000 TL Faizsiz Kredi Desteği 2019

KOSGEB, 2019 yılında işletmelere ve girişimcilere 300.000 TL’lik faizsiz kredi desteği sunuyor. Bu desteğin amacı olarak ise Türkiye’nin sosyo – ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Kobiler’in etkinliğinde artış meydana getirmek olarak dikkat çekiyor.

Tabi tek amaç bu değil bunun yanı sıra, sanayide entegrasyon faaliyetlerinde gelişme meydana getirmek, rekabet düzeyinde artış meydana getirerek daha kaliteli işler çıkarılmasını sağlamak olarak amaçlar artıyor.

Bu çerçeve dahilinde karşılıklı gerçekleştirilen protokol kapsamında anlaşmaya varılan banka, işletmelere ve girişimcilere TL ya da döviz cinsinden kredi kullandırabilecek. Ya da faiz desteği sunabilecek. Kredi üst limiti her ne kadar 300.000 TL olsa da başvuran kişiye veya kuruma göre üst limit KOSGEB tarafından belirlenecek.

KOSGEB 300.000 TL Faizsiz Kredi Desteği Şartları

KOSGEB 300.000 TL Faizsiz kredi desteğini almak için ilk şart “yasaklı” sınıfında yer almamak. Kredi riskleri ise bankaya ait olmaktadır. Bu sebepten dolayı kredi notu önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra kredi vadelerinin 48 ay olması kararına varıldığından dolayı, bu krediyi ödeyecek gücü olanlara kredi sunulmaktadır.

KOSGEB, Kredi faiz desteğiyle birlikte işletmelerin ve girişimcilerin ihtiyaç duydukları tutarların tespitini yaparak, kredi programları hazırlayarak 300.000 TL’ye kadar faizsiz kredi desteğini sunmaktadır. Ardından ise bankalarla gerçekleştirilecek protokollerle birlikte bu kredileri sahiplerine dağıtmaktadır.

KOSGEB 300.000 TL Faizsiz Kredi Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB tarafından sunulan 300.000 TL faizsiz kredi desteğini almak için ilk yapmanız gereken şey başvurudur. Başvurular kurumla karşılıklı olarak protokol imzalayan bankanın yazılım sistemine gerçekleştirilmektedir.

Bankalar, krediye başvuran kişinin kredi talebini kurumun hizmet merkezine iletmektedir. Bunun için ise ön onay süreci başlar.

Hizmet merkezi krediye ön onay verdiği takdirde, başvuru bu kez banka tarafından bir kez daha değerlendirme altına alınır. Banka değerlendirmesinde ise kişinin kredi notu, ödeme alışkanlıkları v.s. her boyutuyla inceleme yapılır.

Kredi başvurusu bankadan onay alan işletmeler ve girişimciler Temerküz şubeye yönlendirilmektedir.

Genel Müdürlükce başvurusuna onay verilenlerin bilgilerinin tamamı faks yoluyla birlikte kuruma kesin onay verilmek üzere iletilecek ve farklı bir süreç olmayacaktır.

Kuruma banka tarafından  gönderilen her isim 5 gün içerisinde kurum tarafından da onaylanacaktır. Eğer bir eksiklik varsa bu süre zarfında eksikliğin giderilmesi gerekiyor. Ardından ise kredi verme süreci başlayacak. 300.000 TL’ye kadar kredi kişinin hesabına yatacaktır.