İngiltere’de korona virüse (Covid-19) yakalanıp hastalığı atlatmış kişiler üzerine yapılan deney virüs hakkında yeni bilgiler öğrenmemize ışık tuttu buna göre yapılan açıklamada virüse enfekte olmamız halinde atlatınca dahi birkaç ay içinde bağışıklığımızı yitirip tekrar hastalanabileceğimiz söyleniyor.

Kaynağı Çin olan ve kısa sürede tüm Dünya’da pandemi  haleni dönüşen korona virüs hakkında bugüne kadar bir çok araştırma yapıldı. Bazı sağlık otoriteleri virüse yakalanıp atlatan kişilerin tekrar enfekte olduğunu açıklamıştı bunun üzerine virüsün tıpkı virüs gibi her sene farklı mutasyona uğramış haline yakalanacağımız ve Covid-19’a karşı hiç bağışıklık kazanamayacağımız konusu tartışılmaya başlanmıştı. İngiltere de yapılan bir araştırmada tıpkı bu hipotezi doğrular şekilde bulgulara rastlandı yapılan araştırmada virüse karşı savaşan antikorların seviyesinin ilk belirtiler göründüğü andan itibaren yükselerek üç hafta içinde zirveye çıktığı ve sonra hızla azalmaya başladığı görüldü.

Bağışıklık İlk Önce Arttı Sonra Düşüşe Geçti

Londra Guy’s and St Thomas Hastanesi’ndeki 90’dan fazla hasta ve sağlık çalışanının üzerinde yapılan gözlemin sonucunda türünün ilk örneği olan verilerin ortaya çıktığı söylendi. Yapılan araştırmaya göre kan testi bulgularınca, hastaların yüzde 60’ı virüsle savaşlarının doruk noktasında güçlü bir antikor tepkisi geliştirdi. Aynı hastalar 3 ay sonra incelendiğinde bu hastaların sadece 17’sinde bağışıklık seviyesinin korunduğu ortaya çıktığı görüldü. Aynı dönem içinde bağışıklık seviyesi 23’te bire düştü. Bazı vakalarda ise hiç antikor bulunamadı. Dr. Katie Doores, “İnsanlar, virüse karşı makul seviyede antikor geliştiriyor ancak bu seviye, zirvenizin ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak kısa sürede düşmeye başlıyor. Bu zirve noktası, antikorların ne kadar vücudunuzda kalmaya devam edeceğini belirliyor” dedi. Araştırmaya öncülük eden Dr. Doores uzun süreli koruma sağlayan bir aşının mümkün olmama ihtimali üzerinde durdu eğer antikor seviyesi iki-üç ay içinde zayıflamaya başlarsa sürekli aşı yerine bu aşının takviye şekilde sunulmasının mümkün olabileceğini ima etti.