Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, yapılan bir çalışmaya dikkat çekerek, “Koronavirüs enfeksiyonu geçirmiş hastaların yüzde 60’ında 6 ay boyunca yorgunluk ve nefes darlığı gibi semptomların devam ettiğini fark etmişler. Bu da hastanın hala tam olarak iyileşmediği anlamına gelebilir” dedi.

Korona virüsün sadece hastalık seyri değir, iyileşenlerin sonrasında gösterdiği semptomlar da uzmanlar tarafından önemle araştırılıyor. Öyle ki geçtiğimiz günlerde İngiltere merkezli bir araştırmada virüsü atlatıp bağışıklık geliştiren kişilerin aylar geçtikten sonra korona virüse karşı geliştirdikleri antikorları kaybettiğini ve tekrar korona virüse açık hale geldikleri gözlemlenmişti. Bu araştırma sonucunda uzmanlar tam olarak bir aşı geliştirme konusunda sorunlar yaşanabileceğin dile getirmişti. Maalesef bir kötü haberde Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu’ndan geldi.

Yorgunluk ve nefes darlığı 6 ay devam ediyor

Solunum yollarını etkileyen bir virüse yakalanıldığı zaman haslığın atlatıldıktan sonra herhangi bir semptomun kalmadığı dile getiren Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, bir çalışmadan bahsetti Taşkınoğlu , “Koronavirüs enfeksiyonu ciddi ya da ortalama düzeyde geçirmiş hastaların yüzde 60’ında 6 ay boyunca yorgunluk ve nefes darlığı gibi semptomların devam ettiğini fark etmişler. Bu da hastanın hala tam olarak iyileşmediği anlamına gelebilir. ‘Hastalığı geçirdi, virüsten kurtuldu; ama virüsün bıraktığı etkilerden kurtulması biraz uzun sürebilir’ anlamına geliyor. Nefes darlığı, solunum sıkıntısı, yorgunluğu devam edebilir; hastanın bu bilgi ile hareket etmesi gerekiyor. Kişi bir süre daha bu etkilerle yaşayabileceğinin bilgisi ile hareket etmelidir. Yoğun bakımda yatan hastalarda bunu zaten biliyoruz; ama normal serviste yatırılan hastalarda da bunun devam edebileceği yönünde bilgiler var” diye konuştu.