12 Haziran 2019’da yürürlük kapsamına alınan Bazı Kanunlar ve 635 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden araç sınıfının yasak olması sebebiyle geçenlere kesilen para cezasının iade edilmesine karar verilmişti.

Bu çerçeve dahilinde, yasağı çiğneyenlere verilen idari para cezalarıyla ilgili herhangi bir tebliğde bulunulmazken, tebliğ edenlerin ise tahsilatı alınmıyor. Tahsilat yapanlar varsa bunlar da parasını iade alıyor.

Bu kapsamda köprüden yasak geçiş yapan 275.000 araç hakkında uygulanan toplam 310.000.000 TL’lik cezadan vazgeçme kararı alındı. Ödenen 3.900.000 TL için ise iade kararı verildi.

Söz konusu düzenleme, 1 Ocak ile 12 Haziran 2019 arasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden yapılan “araç sınıfı itibarıyla yasak geçişleri” kapsıyor. Bu ceza haricinde ve tarihler haricinde herhangi bir idari para cezası varsa geçerli olmuyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, ilgili kişilerin başvurması beklenmeden idari yaptırım kararı düzenlenmemeye başladı. Düzenlenmiş idari yaptırım kararları ise tebliğ edilmiyor. Eğer kesinleşmiş ve henüz ödenmemiş idari para cezaları varsa takip için vergi dairelerine bildiri yapılmıyor.

Takip için yasa çıkmadan önce bildirimi yapılan idari para cezalarından tahsilatı gerçekleştirilmemiş olanlar için hiçbir şekilde başvuru gerekmeksizin takip işlemleri sonlandırılırken, idari para cezalarına yönelik vergi dairesinin taraf olarak yer aldığı bir dava bulunuyorsa, bu dava da otomatik olarak düşüyor.

Ödemesi yapılan idari para cezaları için vergi dairelerine başvuru yapılması gerekiyor. Bu başvurunun son tarihi ise 2 Eylül 2019 olarak belirlendi. Bu kapsamda, ödemenin vergi dairesi, banka ya da PTT’den herhangi birine yapılması durumunda, MTV ödemelerinde bağlı bulunan vergi dairesine ödeme gönderiliyor.

Söz konusu ödemenin, Karayolları Genel Müdürlüğü imzasıyla yayınlanan Sanal POS üzerinden ya da genel müdürlüğün adına açılan posta çeki hesabına yapılmış olması durumunda ise, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine gönderilmek üzere yine herhangi bir vergi dairesine gönderimi sağlanıyor.

Söz konusu bahsi geçen başvuru dilekçeleri, başvuruyu alan vergi daireleri tarafından iade işlemini gerçekleştirecek olan vergi dairesine iletiliyor. Vergi Daireleri ise 30 Eylül’e kadar iade işlemlerini yapmakla yükümlü.

İade Hakkını Kaybedersiniz

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu konuyla ilgili AA muhabirine birtakım açıklamalar yaptı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü güzergah olarak kullanmakta olan ve bu kapsamda araç sınıfı sebebiyle ceza yazılan sürücülerin çektiği problemlerin, 2018 yılı içerisinde çıkarılan yasayla birlikte çözüldüğünü fakat bu yılda hemen hemen aynı sorunun tekrardan boy gösterdiğini belirtti.

Sınırlamalardan haberdar edilmeyen ve bu sebep dolayısıyla köprüden geçiş yapmakta olan vatandaşların çok yüksek tutarlardaki cezalarla boğuştuğunun altını çizen Ağaoğlu, bu cezaların faizleriyle ve sürekli her geçişte katlanmasıyla birlikte ödenemeyecek seviyelere çıktığını da aktardı.

Ağaoğlu, sorunun çözülmesi açısından kendilerinin de birçok kurum, kuruluş ve şahıs ile irtibata geçtiklerini, 2019 yılı için kesilmiş olan cezalarla ilgili yasal düzenlemenin tekrardan yapıldığını hatırlatarak, 15 Temmuz Şehitler köprüsü’nü kullanması kesinlikle yasak olan bazı 1.sınıf araçlar için, cezalar yazıldığını ve her geçişte cezaların kendisini katladığını, Şuanda bu cezaların iade edilmesi için fırsat yaratıldığını, bu kapsamda vatandaşların Pazartesi gününe kadar dilekçelerle vergi dairelerine başvurması gerektiğini, Köprü geçiş sınırlamalarını ihlal ederek başvuru yapmayanların iade haklarını sonsuza kadar kaybedeceklerini açıkladı.