Türkiye’de belli destekler ve teşvikler sonucunda emlak piyasaları tekrar canlandı konut satışları 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %209,7 artarak 190 bin 12 oldu.

1 Haziran itibari ile normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için hükümet tarafından 3 devlet bankası öncülüğünde kredi paketleri sunuldu. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank’tan sosyal hayatın canlanması için 4 yeni kredi paketi hayata geçirildi bunlardan biriside konut kredisi oldu. Bu kapsamda birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunuldu. Bunun üzerine  kirada oturup ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, mevcut evinden daha iyi bir eve taşınmak isteyenler ve düşük faizi fırsat olarak görüp kendine ikinci bir ev alarak ilerisi için yatırım yapmak isteyen vatandaşlar bu kredi paketine yoğun ilgi gösterdi.

Sadece Haziran Ayında 101 binin üzerinde konut satıldı

En çok satış tahmin edileceği üzere İstanbul’da gerçekleşti öyle ki bu satışların Türkiye genelinde beşte biri İstanbul’da gerçekleşti ve 28 bin 799 konut satışı gerçekleşti. İkinci sıraya ise başkent Ankara oturdu, satışlar başkentte 11 bin 690’u aştı, İzmir de üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye genelinde 2020 Haziran ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %1286,9 artış göstererek 101 bin 504 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %53,4 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 14 bin 767 konut satışı ve %14,5 pay ile ilk sırayı aldı. İpotekli konut satışının en az olduğu il 4 konut ile Hakkari oldu ve 58 binin üzerinde sıfır ev de ilk sahiplerine kavuştu.