Binalarda 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla artık Enerji Kimlik Belgesi zorunlu hale geldi. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, konuyla ilgili önemli bir açıklama altına imza attı. Dönmez, Enerji Kimlik Belgesi almayan hiçbir binada 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren alım, satım ve kiralama işlemlerinin gerçekleştirilemeyecek olduğunun altını çizdi.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kapsamda çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği (BEP) kapsamında, Enerji Kimlik Belgesi (EKB) binalarda enerji ve enerji kaynaklarının daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını, enerji israfının önüne geçilmesini ve doğanın korunmasını sağlamak için asgari seviyede binanın hem enerji ihtiyacı hem de tüketimin sınıflandırması oluyor. Aynı zamanda sera gazı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ile soğutma sistemlerinin verimleriyle ilgili birçok bilgisi bulunuyor.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi her daireye ayrı ayrı değil; tamamen binaya veya yapıya çıkmaktadır. Bu kapsamda eğer binada oturuluyorsa yönetici ya da binanın sahipleri; müstakil evde oturuluyorsa direkt ev sahibi Enerji Kimlik Belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yetkilendirdiği danışmanlık şirketlerinden alabiliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetki verilen AVA Mühendislik, Enerji Kimlik Belgesi konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Telefon Numarası : 0850 346 56 07