Haziran ayı içerisinde ilk olarak Ziraat Bankası’nın adım attığı enflasyona endeksli olarak ilerleyen konut kredisi, enflasyonda meydana gelen düşüş beraberinde 25 puan geriledi. Bu kapsamda faiz oranı %1.75 civarındayken, direkt olarak 1.50 civarına kadar düşüş gösterdi.

Oran Gitgide Daha Düşük Seviyeye Ulaşacak

Ziraat Bankası’nın ilk adımlarını 17 Haziran 2019 tarihinde attığı enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranları banka tarafından 0’dan yeni kullanacak kişiler için %1.75 oranından %1.50 oranına kadar düşürüldü. Geçen ay kullandırılan konut kredilerinde uygulanan faiz oranı %1.75 olarak belirlenmişken, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon raporlarıyla birlikte yeni konut kredileri için %1.50 oranından faiz uygulanacak.

Vatandaşlar, enflasyon oranlarında meydana gelen bu düşüş trendinin devam etmesiyle birlikte yeni kredi kullanımlarında git gide daha düşük seviyelerde kredi çekebilecekler. Enflasyona endeksli konut kredisi kullanan vatandaşlar ise her 6 ay veya 12 aylık faiz güncelleme dönemlerinde yine oldukça avantajlı faiz oranlarından faydalanabilecekler.

Bu kapsamda Haziran ayında enflasyona endeksli konut kredisi çeken bireyler, enflasyonda düşüş devam ettiği sürece 6 aylık periyot kapsamında Aralık ayında faiz oranlarında güncellemeyle karşı karşıya kalacaklar.