Eren Gürpınar (33) Kayseri’de ev almak için 80 bin liralık konut kredisi çekmişti. Banka kendisinden 545,71 TL ekspertiz ücreti aldı bu ücretin aksız tahsil edildiği gerekçesiyle Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, Gürpınar’ı haklı bularak, 545,71 TL’nin iadesine karar verdi.

Günümüzde bankalar çeşitli sebepler ile kredi kullanan vatandaşlardan belli başlı belirledikleri başlıklar altında ücret talep ediyorlar. Ekspertiz ücreti de bunlardan birisi, bu tür kesintileri çoğu müşteri makul bularak kabul ediyor ve her hangi bir itirazda bulunmuyor fakat bazı vatandaşlarda yanlış buldukları kesintiler için yasal olarak kesinti hakkında itirazda bulunuyorlar ve hukuki olarak haklarını arıyorlar. Sağlık çalışanı Eren Gürpınar’da bu itirazın sonucunda halı bulunarak davayı kazanan vatandaşlardan.

Ekspertiz Ücretinin İadesine Karar Kılındı

Kayseri’de yaşayan sağlık memuru Eren Gürpınar, bankadan 80 bin TL’lik konut kredisi kullandı. Bu krediye ilişkin banka tarafından 545,71 TL ekspertiz ücreti tahsil edildi. Gürpınar, ücretin haksız yere kesildiği iddiasıyla paranın iadesi için tüketici hakem heyetine başvurdu. Hakem heyeti Gürpınar’ın talebini reddetti. Gürpınar bunun üzerine, Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak, bankadan davacı oldu. 1’inci Tüketici Mahkemesi’nde görülen davada, şikayetçi Eren Gürpınar hazır bulundu. Dosyayı inceleyen mahkeme, bankanın ekspertiz işlemini yaptığına dair dosyaya herhangi bir fatura sunamadığından davayı kabul ederek, tüketici hakem heyetinin kararını iptal etti. Mahkeme, Gürpınar’ı haklı bularak, ekspertiz ücreti olarak alınan 545,71 TL’nin iadesine karar verdi.

Yaşadığı olayı anlatan Gürpınar, “Bankadan konut kredisi kullandık. Banka evime ekspertiz ücreti kesiyor. Bunun faturasını da devlete gösteremiyor. Hakem heyeti başvurumuzu reddetse de Tüketici Mahkemesi davamızı kabul edip, bizi haklı buldu ve haksız alınan ekspertiz ücreti yeniden iade edilecek” dedi.