KOSGEB tarafından sunulan desteklerden faydalanabilmek için Kobi beyannamesi ve yine ekler doldurulmalıdır. Peki kobi beyannamesi nasıl doldurulur? ve kobi beyannamesi nereden alınır? Bu sorularınıza en ince ayrıntısına kadar makalemizde yanıt vereceğiz.  KOSGEB desteğinden faydalanabilmeniz için zorunlu kılınan bu beyannameyi İnternet üzerinde doldurmanız gerekiyor. Ardından ise çıktısını alıp firmanızın kaşesi ve yine ıslak imzalı olarak teslim edilmesi gerektiği belirtilen belgeleri alarak bağlı bulunduğunuz KOSGEB şubesine vermeniz gerekiyor.

Kobi Beyannamesi doldurulurken en ufak bilgiyi bile doğru vermeniz gerekmektedir. Firmanız ya da şahsi olarak vereceğiniz her türlü aslı olmayan bilgiden kaynaklanacak hukuki ve mali sorunlar tamamen işletmenizle ilgili olacaktır. Bu yüzden başınızın ağrımaması için yanlış bilgilendirmelerden uzak durmanızı öneriyoruz.

Kobi Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Kobi Beyannamesi doldurmak için ilk olarak KOSGEB veritabanında kaydınızın olması gerekiyor. Eğer veritabanında kaydınız yoksa ne yazık ki bu beyannameyi dolduramazsınız. KOSGEB’e kaydınız yoksa, nasıl kayıt olunduğunu araştırarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

– Kobi beyannamesi doldurmak için ilk olarak Kosgeb’in resmi sitesi olan www.kosgeb.gov.tr adresine gitmeniz gerekiyor. Ardından ise karşınıza çıkan alanda yukarı bölümde yer alan menüden E-Hizmetler’e tıklamanız gerekiyor.

Bunun sonrasında ise 3 farklı seçenekten ortadaki “ KOBİ Beyanname vermek/güncellemek için tıklayınız” linkine tıklamanız gerekiyor. Tıkladığınızda açılan ekran üzerinde KOSGEB veritabanında kaydınızın olduğu kullanıcı adı ve şifreyi girmeniz için bir bölüm açılacaktır. Bu bölümde şifrenizi ve kullanıcı adınızı doğru bir şekilde girip sisteme giriş yapmış olmalısınız.

Açılacak olan ekranda işletme / firma bilgileri istenecektir. Bu bilgileri girerken KOBİ beyannamesinin doldurulduğu yıla ait olan mali ve SGK bilgilerinin tamamının eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme girilmesi gerekmektedir. Bu bölümde doldurma yaparken resmi evraklardan destek almak, sizi bu noktada avantajlı hale getirecektir.

– Doldurma esnasında Net Satış Hasılası ve Mali Bilanço Toplamı bölümlerinin tamamını herhangi bir şekilde nokta, vürgül, kuruş yazısı kullanmadan doldurmanız gerekmektedir. Bunun ardından ise Yetkili Personel varsa bu bölümde ekleye basıp şahsın bilgilerini de eksiksiz girmeniz gerekmektedir.

Yetkili kişinin tek kişi olması zorunlu değildir. Birden fazla kişi eklenebilir.

Onay verdikten sonra açılacak ekranla birlikte Faaliyet konusu bilgilerinin tamamı ekranınızda yer alacaktır. Eğer faaliyet konunuz bu hususta karşınızdaki sayfadakinden farklıysa ve yanlış görünüyorsa düzenlemek için “Faaliyet Konusu Seçmek İçin Tıklayın” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

İşletme adres bilginiz de yine KOSGEB üyeliği esnasında girmiş olduğunu adres bilgisiyle aynıdır. Otomatik bir şekilde karşınıza çıkacak ekranda görünecektir. Bunuda gözden geçirmenizde fayda var. Eğer adres değişikliğinde de bir düzenleme yapmak istiyorsanız yine düzenleme butonundan bu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Beyannameyi doldurduğunuz esnada herhangi bir eksik bilgi eklemişseniz ve bu bilgileri ileriki süreçte yanıt vererek onaylamak istiyorsanız sitenin hemen sağ taraf alt bölümünde KAYDET butonuna basıp kapatmanız yeterli olacaktır. Eğer kaydet butonuna basmazsanız ne yazık ki şimdiye kadar yazılan her şey gidecektir.

Kobi beyannnamesi bu şekilde doldurulmaktadır. Doldurduktan ve onay verdikten sonra karşımızda KOBİ Beyannamesi Rapor çıktıları yer alacaktır. Bu söz konusu rapor çıktılarını yazıcınızdan çıkartmalı ve elle tutulur somut bir evrak haline getirmelisiniz.

Son olarak Kobi Bilgi Dökümanı adlı belgeyi ve yine hazırladığınız KOBİ Beyannamesi’nin çıktısını aldıktan hemen sonra işletmenize ait olan kaşe ve ıslak imzayı da atıp KOSGEB şubesine götürmelisiniz.

KOSGEB şubesinde birtakım ekler alınmaktadır. Eğer ekler olmazsa beyannameniz kabul görmez.  Bu ekler ise şu şekilde sıralanıyor.

  1. İmza Sirküleri
  2. Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi
  3. Faaliyet Belgesi

Bu belgeleride hazırladıktan sonra artık rahatlıkla başvuruda bulunabilirsiniz.