Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, temmuz ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin 27 Temmuz’dan itibaren yapılacağını açıkladı.

İşsizlik maaşları ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri erkene çekildi. Korona virüs salgını sürecinde devlet vatandaşın yoksulluk duruma düşmemesi ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kısa çalışma ödeneğini devreye soktu, sigortaları bir süre düzenli yatırılan ve çeşitli sebeplerden ötürü işsiz kalan vatandaşlara ise zaten uzun zamandır devlet tarafından işsizlik maaşı ödeniyordu. Bu iki ödenek korona virüs süresince bir çok vatandaşımız için can suyu oluyor, pandemi sebebi ile bir çok insanın işi aksadı ve maalesef işsiz kaldı, ücretsiz izine çıkarıldı. Hal böyle iken miktar az ya da çok olsun fark etmeksizin bu ödenekler işsiz kalan vatandaşlar için çok kritik bir nokta da.

Yazılı Açıklama Yapıldı                              

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, 5 Ağustos’ta yapılması gereken temmuz ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerini erkene çektiklerini belirtti. Kurban Bayramı’ndan önce ödemelerin yapılacağını vurgulayan Selçuk, “Ödemeleri, 27 Temmuz’dan itibaren T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız.” ifadelerini kullandı. Selçuk, IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlara ödemelerin, PTT üzerinden yapılacağını belirterek, “T.C. kimlik numaralarının son hanesi; 0-2 olanlara 27 Temmuz’da, 4-6 olanlara 28 Temmuz’da, 8 olanlara 29 Temmuz’da yapılacak.” bilgisini verdi.