Sosyal devlet anlayışını sürdüren Türkiye Cumhuriyeti, değişen zamana göre nakit desteğini de güncelleyerek vatandaşına yardımca olmaya devam ediyor. Vatandaşlar çeşitli ihtiyaçlarından dolayı maddi yetersizlikleri olduğu süreçlerde devlet yardımlarını takip ediyorlar, devletin verdiği 1384 TL desteği almak için şarlar nedir?


 

Kimler Bu Destekten Yararlanabiliyor?

Devlet tarafından kimliği ile gidene 1384 TL destek alabilecek olan kişiler, engelli yakınlarına bakmakla yükümlü kişilerdir. Engelli akrabasının bakımını üstlenen kişiler, devletten destek alma hakkına sahiptir. Engelli kişinin en az %50 engele sahip olması gerekir. Engelli bakımını üstlenen kişinin dolduracağı belgede ağır engelli ibaresini işaretlemesi gerekir. Engelli bakımını üstlenen kişiye aylık olarak 1384 TL devlet desteği verilir. Devlet tarafından kimliği ile gidene verilecek olan 1384 TL desteği alabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvurmak gerekir.

Bu Yardıma Uymuyorum, Başka Yardım Alamaz Mıyım?

Devletten yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara yönelik olarak yapılan birçok destek bulunur. Diğer devlet destekleri şu şekilde sıralanır;

2022 Aylığı

2022 aylığı almak için belirli şartları taşımak gerekir. 2022 aylığı kapsamında 5 farklı aylık bağlanır. 2022 aylık çeşitleri şu şekildedir;

  • Yaşlı aylığı (65 yaş aylığı)
  • %40 – %69 engelli aylığı
  • %70 ve üzeri engelli aylığı
  • 18 yaş altı engelli yakını aylığı
  • Silikozis aylığı

Bu aylıklardan yararlanmak için kişinin muhtaçlık durumunun değerlendirilmesi gerekir. Bunun için öncelikle hane içinde bulunan kişi başı ortalama aylık gelirine bakılır. Bu gelirin 609 TL’den az olması durumunda yardım sağlanır. Bu kapsamda yaşlılara 637 TL, engellilere ise engel durumuna göre 483 – 724 TL arası ödeme yapılır.

Dul ve Muhtaç Desteği

Eşini kaybetmiş ve sigortası olmadığı için muhtaç durumda olan kadınlara devlet tarafından destek sunulur. Dul ve muhtaç olana devlet desteği 275 TL aylık olmak üzere iki ayda bir 550 TL olarak ödenir.

Ev Kadınlarına Kredi Kolaylığı

Ev kadınlarına kendi işini kurabilmeleri için devlet tarafından faizsiz kredi fırsatı sunulur. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sunulan “Gelir Getirici Projeler” kapsamında iş sahibi olmak isteyen kadınlara faizsiz ve uzun vadeli olmak üzere 15 bin TL’ye kadar kredi fırsatı sunulur. Bu kredinin amacı, kadınları iş sahibi yapmanın yanı sıra aile geçimine de katkı sağlamaktır.

Genel Sağlık Sigortası Kolaylığı

Hanedeki kişi başı geliri 852 TL ve altında olan ailelere devlet tarafından genel sağlık sigortası yapılır. Gelir tespitinin ardından yapılan bu desteğin amacı, aile bireylerinin sağlık hizmetlerinden sorunsuz şekilde yararlanabilmesidir. Genel sağlık sigortası desteğinden yararlanmak için kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunması gerekir.

Doğum Yardımı Desteği

Doğum yapan annelere devlet tarafından maddi destek sağlanır. Doğrum yardımı olarak bilinen bu destek kapsamında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılır. Bu destek devlet tarafından bir kereye mahsus olmak şartıyla sadece anneye yapılır. Doğum yardımı başvurusunun ardından 1 ay içerisinde PTT şubelerinden gerçekleştirilir.

Elektrik Desteği

Devlet destekleri arasında en dikkat çekenlerden birisi de elektrik desteğidir. Özellikle kronik hastalığı bulunan ve cihaza bağlı yaşamak zorunda olan hastaların aylık elektrik faturasının 200 lirasını devlet karşılar. Bunun yanı sıra dar gelirli vatandaşların başvuruda bulunmaları ile elektrik faturalarının %80’lik kısmı devlet tarafından ödenir.

Yetim Çocuk Desteği

Devlet tarafından yetim çocuklara verilen destek sayesinde maddi olarak rahatlama sağlanmaya çalışılır. Devlet, çocuk başına aylık 100 TL olmak üzere iki ayda bir 200 TL yetim çocuk ödemesi yapar. Yetim çocuk devlet desteğinden 18 yaşına gelene kadar tüm çocuklar yararlanabilir.