Kredi kullanım oranı geçmiş yıllara kıyasla çok yüksek oranda artış göstermiş durumda. Buda beraberinde ödeme güçlüğü yaşayan kişi sayısını artırmaktadır. Peki kart borcunu ödeyemeyenlerin başına gelecekler neler? İşte kart borcu ödenmezse ne olur? Sorusu ile ilgili tüm detaylar…

Kredi kartları amacı doğrultusunda bilinçli bir şekilde kullanılırsa bazı noktalarda hayat kurtaran ürünlerdir. Fakat amacı dışında bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında baş ağrıtabiliyor.

Kredi kartı borcu ödemediğiniz takdirde ilk karşılaşacağınız sıkıntı faiz derdidir. Bankalar kredi kartlarında ödeme yapılmadığı takdirde müşterilerini çok daha yüksek faiz oranlarıyla daha da ödeyememe noktasına itmektedir. Mevcut borcun ödenmemesi durumunda 50 TL’lik borcunuz bir anda karşınıza 100 TL olarak çıkabilir.

Kart Borcumu Ödeyemiyorum

Kart borcunuzu herhangi bir sebepten dolayı ödemekte güçlük çekebilirsiniz. Peki bu durumda ne yapacaksınız? Böyle bir durumla karşılaştığınız takdirde durumu gidip doğru bir şekilde bankaya aktarmalısınız. Neden ödeyemediğinizi, durumunuzu bankaya bildirdikten sonra banka personeli sizin hakkınızda gerekli yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilir. (Her banka yapmamaktadır, bankanın insafına kalmıştır) Eğer yapılandırma işlemi yapılırsa borcunuz tekrardan ödeyebileceğiniz tutarda taksitlere bölünür. Eğer yapılmazsa, faizle birlikte yüksek seviyelere tırmanan borcunuzu ödemek zorunda kalırsınız.

Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yazının ilk satırlarında kart borcu ödenmezse ilk karşılaşacağınız sıkıntının yüksek faiz oranları olduğunu belirtmiştim. Peki kart borcu ödenmezse binen faizden dolayı başımıza neler gelebilir?

Kredi kartı borcu banka tarafından belirlenen süre ve uzatmalar boyunca ödenmezse banka yasal işlemleri başlatacaktır ve siz yasal takip sürecine girmiş olacaksınız. Bu da sık sık avukat tarafından aranıp bunalıma girmenize davetiye çıkaracaktır. Sadece avukatın aramasıyla sınırlı kalmayan bu süreç içerisinde kredi notunuzda yasal takibe düştüğünüz için çok yüksek oranda gerileyecektir ve bankalardan kart borcunuzu ödemek için de kredi alamayacak duruma geleceksinizdir.

Kart borcunu ödeyememeniz sebebiyle yasal takip süreci başladığında maaşınıza, mal veya mülkünüz varsa onlara ve evinizdeki temel ihtiyaç harici eşyalara haciz konulacaktır. Bu kapsamda birçok şeyiniz çok ucuz fiyatlara satılacak ve borcunuzun bitmesi sağlanacaktır.

Aynı zamanda avukat sizi ilk aradığında yapılandırma yapalım mı? Dedikten sonra taahhütname imzalatacaktır. Eğer bu taahhütnameyi imzalar, fakat hala ödeme yapmazsanız bu durumda hapis cezası verilebilir.