Kara liste banka kullanıcılarını yakından ilgilendiren ve borçların zamanında ödenmemesi halinde Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından bütün parasal işlemlerinizin verileriler halinde tutulmaktadır. Kara listeye girilmesi halinde Merkez bankası tarafından neredeyse bütün bankacılık işlemlerinizi engelleyecek kadar işlemlerinize engelleme gelmektedir. Her ne kadar borcunuzun tamamını gerek taksitlendirme yöntemiyle gerekse tek seferde ödemiş olsanız bile kara listeden çıkmanız mümkün olmayabilir.

 

Bütün bankalardan kredi almanızı sağlayacak bir yöntem ise ilk olarak herhangi bir bankadan mevduat hesabı açmanız gerekmektedir. Bunun ardına hazırda birikmiş bir miktar nakit paranız olması gerekmektedir. Bu parayı mevduat hesabına yatırmanız halinde birebir banka yetkilileri ile konuşup mevduat hesabınıza yatırdığınız miktara bağlı olarak size banka tarafından kredi kartı verilebilir. Bu kredi kartı başvurusunu internetten veya telefondan başvurmanız mümkün değildir. Çoğunlukta yurtdışına kullanılan bu yöntem artık ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Ancak çok fazla kişi tarafından bilinmemektedir. Her ne kadar siz bu kurallar dâhilinde kredi kartı başvurusu yapmış olsanız bile bankalar size kredi kartı vermeyi reddetme hakkını saklı tutar. Gene de şansınızı denemede fayda göreceksiniz.

 

Finans Bank, Akbank ve Odeo Bank diğer bankalara göre daha yumuşak prosedürlere sahiptir. Eğer ki borçlu olduğunuz banka ve kara listeye düşmüş olduğunuz bankalar bu 3 banka olsa bile diğer bankalardansa bu üç bankadan kredi kartı çıkma ihtimali daha yüksektir.