Herhangi bir nedenle Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmış kişilerin bankacılık işlemlerini gerçekleşmesi neredeyse tamamen engellenmiş olmaktadır. Sicili bozuk olan kişiler ile kara listede olan kişiler arasında büyük bir farkı vardır. Sicili bozuk olan kişiler kredi notu düşük ve bankalardan kredi alması zor olan müşterilerdir. Kara listede olan kişiler ise borçları nedeniyle ‘’kredi verilemez’’ durumunda olan kişilerdir. Bankalar için kara listede olanlar ve sicili bozuk kişiler arasında ki fark çok büyüktür.

Kara listede olan veya sicili bozuk olan kişiler normal bir şekilde bankaya başvurmaları önerilmez. Yani sadece maaş bordronuz ve diğer belgeler ile giderseniz kredinizin olumsuz sonuçlanma riski çok yüksektir. Özellikle kara listede iseniz ve borcunuz ödenmemiş durumda ve maaşınızın bir kısmına icra gelmişse bu maaş bordronuzda görüleceği için bankalardan kredi çekmeniz zorlaşacaktır. Bu yüzden kredi çekmek için işinizi kolaylaştıracak 2 çözüm önermekteyiz.

 

1- İpotek göstererek kredi başvurusu yapmak

Kendi üzerinize kayıtlı olan tarla, ev, araba vb. gayrimenkulleri ipotek olarak göstererek kredi çekmenizi kolaylaştırabilirsiniz. İpotek edilen gayrimenkul banka tarafından borcun ödenmemesi halinde haciz edilebilecek durumda olacağı için riskli bir durumdur. Ayrıca ipotek olarak gösterdiğiniz gayrimenkul değeri çekeceğiniz kredi miktarını karşılaması gerekmektedir. Bunu kanıtlamak için değerlerin hesaplanması ve eksper raporuna ihtiyaç duyulur.

 

2- Kefil göstererek kredi başvurusu yapmak

Aynı şekilde kredi vermeden önce kredi alacağınız miktarı size kefil olan kişi tarafından karşılanabileceği durumda olup olmadığı araştırıldıktan sonra kredi alabilirsiniz.

 

Kara Listeden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Kara listeden genel olarak kurtulabilmek için ve kredi çekebilmek için kişilerin genel olarak kendi bütçesine göre ödeme planları seçmesi gerekiyor. Ödeme planlarında faizin binmesini istemeyen fakat genel olarak ödemelerin daha fazlasına neden olan pek çok kişi de bu konuda büyük sorunlar yaşıyor. Bu durumdan dolayı da pek çok kişi için bütçelerine göre ödeme planı çıkarılması gerektiği bildiriliyor.

 

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Uzun zamandır büyük merakla beklenen KOSGEB hibe kredisi için kişilerin kendi adına başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuruda bulunan kişilerin daha sonrasında başvuruları kabul edilirse bir eğitim sürecine tabi tutulması bekleniyor. Bu eğitim süreci ile birlikte çok sayıda kişi de KOSGEB hibe kredisini almaya hak kazanıyor. Herkesin genel beğenileri arasında yer alan KOSGEB ile birlikte, hibe kredisini alanlar sadece 50 bin liraya kadar kredi alabiliyor.

 

Bunlara ek olarak aşağıdaki konuları inceleyebilirsiniz.

Kredi çekemeyenlere özel alternatifler neler? Kredi çekemeyenler neler yapmalı?

Girişimcilere kredi veren bankalar-Hangi banka girişimciye destek kredisi veriyor