Bakanlıkça oluşturulan ve salgın sürecinde önemli adımlar atan Bilim Kurula üye Prof. Ateş Kara korona virüse yakalanması daha kolay ve zor olan iki kan grubu paylaştı.

Çin’de başlayan korona virüs salgını sonrası dünya ya sıçrayan hastalığın ardından Mart ayının ortalarına doğru gelirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ağzından Türkiye’ de rastlanan ilk korona virüs vakası duyurulmuştu. İlk vakadan bu yana dünya çapında pandemiye dönüşen virüsün bir çok etkisi oldu ve bu etki halen devam ediyor, bu olaylar çerçevesinde toplum sağlını koruması için oluşturulan Bilim Kurulu’nun üyelerinden Prof. Ateş Kara twitter hesabından korona virüse yakalanma ihtimali az ve diğer kan gruplarına oranla bulaş riski daha yüksek olan iki farklı kan grubunun olduğunu attığı twit ile duyurdu.

A Kan Grubu İçerisinde Olanlar Dikkat!

Attığı twit ile Ateş Kara kan gruplarına değindi “A kan grubu olanlar, çok az olmakla birlikte diğer kan gruplarına sahip olanlara göre daha kolay COVID-19 olurken 0 kan grubu olanlar da az oranda da olsa avantajlılar ve biraz korunuyorlar. Korunmanın esası mesafe, maske ve el yıkama, lütfen dikkat” sözlerini twitter hesabından paylaştı.

“İkinci Dalga Beklemiyoruz” demişti.

Sağlık Bakanı Koca, 20 Mayıs’ta yaptığı açıklamada ise “İkinci dalga beklemiyoruz, virüsün bulaşma hızı 1.56’dan 0.72’ye geriledi” demişti. Türkiye’de 7 Temmuz itibarıyla koronavirüs vaka sayısı 1053 kişi artarak, 207 bin 897’ye; virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı da 19 artışla 5 bin 260’a yükseldi. Bugün geldiğimiz noktada ise artan vaka sayılarına rağmen iyileşen kişilerin sayısının daha fazla olduğu görülüyor.