Yargıtay, emsal bir karar altına imza attı. Hem anne, hem de babadan yetim aylığı almakta olan bir şahsın maaşlarından birini kesen ve öncesinde de paraya yatan tüm hesabı tekrar isteyen SGK’nın haksız olduğu kararını verdi ve anne ile babadan ayrı ayrı yetim aylığı alınabileceğini söyledi.

Geçmiş dönemlerde Yargıtay, SSK’lı kocadan ve babadan aynı anda dul ile yetim aylığı alınmasına yönelik talebe ret yanıtı vermişti. Fakat bu kararla, hem anne hem de babadan yetim aylığı alınabileceği kesinleşmiş oldu.

İster SSK, İster Bağ – Kur, ister Emekli olsun; sigortası bulunan şahıs öldüğü durumda, şartlar neyi gerektirirse gerektirsin geride kalanlar emekli aylığı alıyor. Buna aynı zamanda ölüm aylığı ismi de veriliyor. Peki bu ölüm aylığından kimler yararlanabilir?

Başta sigortalı ölen kişinin eşi ve çocukları olmak üzere bir takım şartlar karşılanıyorsa anne ve babası da yararlanıyor. Eşin ölüm aylığının alınabilmesi için “Yasal evlilik” yani “nikah” şartı bulunuyor. Eğer hayatta kalan eş tekrar başka biriyle evlenirse bağlanan maaş kesiliyor. Fakat tekrar boşanırsa, yine vefat eden eşten ölüm aylığı alınabiliyor.