$ DOLAR → Alış: 7,65 / Satış: 7,68
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Kadınlar Artık Çift Maaş Alabilecek! Yargıtay Duyurdu…

Yargıtay, kadınların çifte maaş konusunda oldukça önemli bir karar altına imza attı. Anne ve babadan farklı farklı yetim aylığı alınabilmesinin önü bu sayede tamamıyla açılmış oldu. Hem eşten hem anneden hem de babadan ayrı ayrı maaş almakta mümkün.

  • 25.12.2019
Kadınlar Artık Çift Maaş Alabilecek! Yargıtay Duyurdu…

Yargıtay, emsal bir karar altına imza attı. Hem anne, hem de babadan yetim aylığı almakta olan bir şahsın maaşlarından birini kesen ve öncesinde de paraya yatan tüm hesabı tekrar isteyen SGK’nın haksız olduğu kararını verdi ve anne ile babadan ayrı ayrı yetim aylığı alınabileceğini söyledi.

Geçmiş dönemlerde Yargıtay, SSK’lı kocadan ve babadan aynı anda dul ile yetim aylığı alınmasına yönelik talebe ret yanıtı vermişti. Fakat bu kararla, hem anne hem de babadan yetim aylığı alınabileceği kesinleşmiş oldu.

İster SSK, İster Bağ – Kur, ister Emekli olsun; sigortası bulunan şahıs öldüğü durumda, şartlar neyi gerektirirse gerektirsin geride kalanlar emekli aylığı alıyor. Buna aynı zamanda ölüm aylığı ismi de veriliyor. Peki bu ölüm aylığından kimler yararlanabilir?

Başta sigortalı ölen kişinin eşi ve çocukları olmak üzere bir takım şartlar karşılanıyorsa anne ve babası da yararlanıyor. Eşin ölüm aylığının alınabilmesi için “Yasal evlilik” yani “nikah” şartı bulunuyor. Eğer hayatta kalan eş tekrar başka biriyle evlenirse bağlanan maaş kesiliyor. Fakat tekrar boşanırsa, yine vefat eden eşten ölüm aylığı alınabiliyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. İncinur Gülşen DURAK dedi ki:

    DEVLET KURUMUNDA EMEKLİ SANDIĞINA BAĞLI ÇALIŞIYORUM. BABAM EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ OLDU 2004 YILINDA VEFAT ETTİ .BABAMDAN ANNEM TÜM HAKLARINDAN YARARLANIYOR BEN DULUM HALEN SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞIYORUM BABAMDAN DOLAYI MAAŞ BAGLANABİLİRMİ BANA TARAFIMA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM. İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM.

  2. Canan Kara dedi ki:

    Kendim emekli sandığından emekliyim. Eşim SSK dan emekliydi ve vefat etti ondan da aylığın var. Annem SSK’dan kendine ait emekliydi vefat etti. Annemin ayligini alabilir miyim

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.