Özellikle teknoloji alanında yaptığı yeniliklerle sık sık karşımıza çıkan Japonya; ekonomik anlamda güçlü devletlerden biridir. Japonya’da işçilerin aldığı maaşlar, ev kiraları, çalışma şartları ve alım gücü yüksektir. Son zamanların en hızlı gelişen ülkeleri listesinde de yer almayı başarmıştır. Çalışan kişilerin Japonya asgari ücreti saatlik olarak hesaplanmaktadır. İşçiler doldurdukları her 1 saat için belirli miktarda Japon Yeni ücret alırlar. Peki bu ücret ne kadardır? Çalışma şartları ve süreleri ne durumdadır?

Japonya Ekonomi Durumu

Japonya ekonomik durumuna bakacak olursak, günümüzde birçok ülkeye göre gelişmiş ekonomiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Halkın bir bölümü zengin sınıfta, bir bölümü ise fakir sınıfta yer almaktadır. Yani herkes refah içerisinde diyemeyiz. Bölgede verilen maaşlar sektör bazında değişiklik gösterebilmektedir. Devlet tarafından belirlenmiş minimum asgari ücret ise çoğu işveren tarafından uygulanmaz ve daha yüksek maaşlar veriliyor. Yani Japonya’da hiçbir çalışan asgari ücretle maaş almaz. Yükseğini alır.

Ev kiraları, satılık ev fiyatları, araba fiyatları ve yine yiyecek – içecek, eğlence fiyatları tamamen her sınıftan vatandaşın alabileceği ölçekte belirlenmiştir. Yani Japonya’da sefalat çekmek çok zordur.

Japonya’nın resmi para birimi olan Japon Yeni güncel olarak 0,0080 Euro değerindedir. Yani Euro’ya göre çok düşük değeri bulunmaktadır. Aynı zamanda 1 Türk Lirası, 20.88 TL Japon Yeni’ne eşittir.

Japonya Asgari Ücreti

Japonya asgari ücreti Japon Yeni üzerinden verilir ve Japonya’da çalışan işçiler saatlik olarak asgari ücrete tabi tutulur. Yani günde 10 saat çalışan ile, günde 8 saat çalışan bireyin ay başında veya sonunda alacak olduğu maaş kesinlikle aynı değildir. Ne kadar emek, o kadar ekmek politikasıyla maaşlar hesaba geçer.

Japonya asgari ücreti için 2019 yılı için belirlenmiş olan ücret 960 Yen’dir. Yani Japonya’da istihdam eden bir kişinin alabileceği en düşük maaş 960 Japon Yeni’dir. Hiçbir işveren resmi olarak bu tutardan daha düşük tutarlarda maaş veremez.

Ortalama olarak bir Japon işçisinin 8 saat çalıştığını düşünürsek gün sonunda 7680 Japon Yeni maaşı olacaktır. Haftasonlarını saymadan 1 ayı 31 gün olarak ele alırsak ise ay sonunda bu işçinin eline geçecek net asgari ücret 238,080 Japon Yeni’dir.

Japonya’da asgari ücretle çalışan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Çünkü asgari ücret ile Japonya’da yaşam devam ettirmek çok kolay değildir, Türkiye’nin asgari ücretinde olduğu gibi faturalar, kişisel harcamalar, ev masrafları, borçlar v.s. derken asgari ücret tükendiği için işverenler yüksek tutarlarda ödeme yaparlar.

Japonya Ekonomik Durumu Nasıl?

Japonya ekonomik durumu 2019 yılında geçmiş yıllara nazaran bir tık daha gelişmiştir. Her geçen gün de teknoloji sayesinde bu gelişimini devam ettirmekte olan Japonya’da yıllık meydana gelen enflasyon oranı için ortalama bir değer belirtecek olursak bu değere %2 oranında diyebiliriz. Enflasyon farkı Japonlar için çok önemli bir unsurdur ve sokakta çalışan temizlik işçisinden, hastanelerde çalışan doktorlara kadar herkes için enflasyon tutarında maaş artırmak zorunludur.

Japonya’da Çalışmak

Japonya’da bir Türk çalışma açısından çok zorlanacaktır. Çünkü Japonlar aşırı şekilde disiplinli çalışmaktadır. Ne yazık ki biz Türkler çalışma açısından pek disiplinli değiliz. Japonya’nın gelişiminde bu disiplinin önemi büyüktür. Çünkü 1 gün sonunda alınan verim çok fazladır.

Ortalama olarak günde 8 saat çalışan Japonlar, mesai yapmadıkları takdirde haftada 6 gün, yani 48 saat çalışmaktadır. Japonya’da kadınlar ve erkeklerde emeklilik yaşı için farklı yaşlar belirlenmiş durumda değil. 60 ila 64 yaş arasında emekli olunabiliyor.