TM Dijital Haber Merkezi

İsrailli insansız kara aracı üreticisi Roboteam, yaklaşık 10 milyon dolar karşılığında 40 adet taktik yer robotik sistemi tedarik etmek üzere bir İtalyan hükûmet ihalesini kazandı. Roboteam’in robotik platformları İtalya’nın ulusal jandarma kuruluşu olan Carabinieri’de kullanılacak.

Roboteam, ihalenin bir parçası olarak Carabinieri’ye eğitim ve bakım hizmetleri de dahil olmak üzere çeşitli taşıma kapasitelerine sahip 40 adet Taşınır Çalışma İçi Zemin Robotu (TIGR) sistemi tedarik edecek.

 

Roboteam tarafından, söz konusu sistemin özelikleri hakkında yapılan açıklamada, “Sağlanacak TIGR robotik sistemleri, şüpheli paketleri, tehlikeli materyalleri ve istihbarat toplanmasını ele almak için tasarlanmıştır. Robotlar, yaklaşık 80 kilogram ağırlığındadır. Her türlü arazide ve her koşulda hareket edebilirler ve yüksek bir serbestlik derecesine ve yüksek kaldırma kapasitelerine sahip olan gelişmiş bir kolla donatılmıştır. Sistem ayrıca, gündüz, gece ve termal görüş için istihbarat, gözetim ve keşif misyonları için gelişmiş fotoğraf yeteneklerine sahiptir.” denildi.

Şirket; ABD, İsrail, Avustralya, Tayland, Singapur, İngiltere, İsviçre, Japonya, Kore’nin ardından İtalya’nın da dahil olduğu dünya çapında 20’den fazla ülkede ürünlerini sattığını belirtti.