İtalya, turistik açıdan en önemli ülkelerden biridir. Bu sebepten dolayı ekonomik durumu en çok merak edilen ülkeler arasında da yer almaktadır. İtalya’nın ekonomik durumunda (kötü – orta – iyi – çok iyi) skalasından bir değer verecek olursak iyi diyebiliriz. Halkı refah içerisinde yaşayan İtalya’nın resmi para birimi Avrupa Birliği üyesi olması sebebiyle € olarak belirlenmiştir. Çalışanların aldığı maaşlar ve yine ülkedeki satılan ürünlerin fiyatları birbiriyle örtüşmektedir. Vasıflı bir işçi her ihtiyacını karşıladıktan sonra yeteri kadar birikim yapabiliyorken, vasıfsız yeni başlayan bir işçi ancak ihtiyaçlarını karşılayacak kadar maaş alıyor.

İtalya ekonomik durumuna göz atacak olursak İthalat ve İhracat oranlarındaki yükseklik, ülkedeki üretim ve halkın yaşam şartlarıyla birlikte iyi bir ekonomiye sahip diyebiliriz. Kültür seviyesi en yüksek olan ülkelerden birisi olan İtalya’da maaşlar diğer ülkelere göre bir tık yüksektir.

İtalya Asgari Ücreti

İtalya asgari ücreti ne kadar diye soracak olursanız bu durumda size hiçbir şekilde cevap veremeyiz. Çünkü İtalya’da diğer tüm ülkelerde olduğu gibi asgari ücret uygulaması yoktur. Yani bir işveren için “şu kadar maaştan düşük maaş veremezsin” diye bir kural bulunmamaktadır. Fakat işverenler böyle bir kuralın olup olmamasına takılmadan işçisine en rahat şekilde geçinebileceği seviyede maaş vermektedir. Yani asgari ücreti kendi aralarında zaten oluşturmuşlardır. Bu sebepten dolayı devlet tarafından bir tutar belirlenmesine gerek kalmamaktadır.

İtalya asgari ücretinin ne kadar olduğunu bilmeden, İtalya’da çalışan bir kişinin en düşük alacağı maaşın ne kadar olacağını nasıl bilebiliriz? Diye uzun bir soru sorabilirsiniz. Bu durumda da mesleklerin maaşları artık oturmuş durumda diye cevaplayacağız. Yani hangi mesleğin ne kadar maaş aldığı halk arasında belirlenmiş ve uygulamaya alınmıştır. İşte İtalya’da maaşlar.

İtalya Mesleklere Göre Maaşlar

İtalya’da mesleklere göre farklı maaşlar verilmektedir. Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi bir mimar ve bir doktorun, bir doktor ve bir temizlik işçisinin aldığı ücret tabi ki farklıdır. İşte İtalya maaşları…

İtalya’da doktorlar görev süresine ve bölümüne göre en düşük 4.800 €, en yüksek ise 7.000 € ücret alırlar. Yine mimar olarak çalışanlar en düşük 2.000 € en yüksek ise 2.500 € maaş sahibidirler. Doktorda olduğu gibi vasfa ve görev süresine göre bu maaş oynamaktadır.

Mühendisler genel olarak 2.500 € ila 3000 € arasında maaş alırlar. Öğretmenlerin maaşları 2.000 € ila 2.300 € arasındadır.

Maaşlar için belirlenen ortalama tutarlar bunlardır. Tabi ki işyerlerine göre farklı maaşlar verilebilir. Fakat alt sınırın bunlar olduğunu belirtebiliriz. Yoksa İtalya’da 100.000 € maaş alan mühendiste bulunuyor, doktorda. Tamamen vasıf, tecrübe ve çalışılan yerle alakalı bir durum.

İtalya Ekonomisi Nasıl?

İtalya Ekonomisi Dünya üzerinde en güçlü ekonomilerden birisidir. Halk refah içerisindedir ve yaşam şartları oldukça kolaydır. Öyle ki İtalya’da çalışma şartları da ekonomiyi güçlendiren bir diğer etkendir. Hafif çalışma şartlarında çalışan İtalyanlar, daha verimli bir şekilde çalıştıklarından dolayı daha fazla üretim yaparak ülkenin ekonomik seviyesini yükseltmektedir.