ndi işinin patronu olmak her çalışanın hayalidir. Devletin verdiği destek hibe krediler ile iş yeri açmak daha da kolay bir hal alabiliyor. Üstelik 30 Bin TL ve 50 Bin TL’den başlayan krediler mevcut. İşte detaylar…

1. Geri Ödemesiz Hibe Kredi Almak

Ülkemiz için belirlenen ekonomik hedefler ışığında girişimcilere; iş yerlerinin büyüklüğü fark etmeden, ekonomik alanda aktif bir duruma gelebilmeleri ve daha etkin bir hal alabilmeleri için hibe destek sunulmaktadır. Bu destekler belirli şartlara göre verilmektedir.

Hibe krediler sektörlere göre farklılık gösterebilmektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (BSTB) esnaf olmak için girişimde bulunan bireylere hibe kredi vereceğini ifade etmektedir. Bu krediler devlet bankaları aracılığı ile verilmektedir. Bu bankların başında Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gelmektedir. Devlet bankaları hibe kredi sürecinde aktif bir tutum izlemektedir. Devlet destekli hibe kredileri veren bu bankalar, bu konuda sadece girişimcileri ve iş yeri kurmak isteyen kişilere destek vermektedir.

2. Kimler Hibe Kredi Alabilir?

İş yeri açmak için destek sunma çalışmaları kapsamında devlet, geri ödemesiz hibe kredi sunmaktadır. Bu sayede iş kurma hayalinde olanlar hedeflerine ulaşabilecek ve bu sayede ekonomi de canlanmış olacaktır. Üstelik bu kredi için hemen hemen her iş kolunda fırsatlar sunuluyor. Yani bu krediyi cinsiyet fark etmeksizin, çiftçi, köylü, üretici, sıfırdan iş kurmak isteyenlere, tarım ve hayvancılık sektörüne kadar hemen her alanda çalışmak isteyen girişimcilere verilmektedir.

3. Hibe Kredi Başvurusu Nereye Yapılır?

İş yeri açmak isteyen bireylere farklı alanlarda Devlet Hibe Destek Kredisi vermektedir. BSTB bu kurumların başlarında gelmektedir. Eğer yeterli miktarda paranız yok ve bir iş kurmak istiyorsanız, ve devletten de destek almayı umuyorsanız o zaman 50 Bin TL ile başlayan ve farklı miktarlarda destek sunulan hibe destekten yararlanabilirsiniz. Hibe miktarı sizin yapacağınız işin boyutuna göre değişebilmektedir. Bu miktar milyonlarca TL’ye çıkabildiği gibi daha az limitlere düşebilmektedir.

Devlet destekli hibe kredisi bir çok alanda girişimcilerin imdadına yetişmektedir. Bu sayede bireyler kendi işini kurmakta; küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler daha da büyümekte ve ekonomik olarak ülkeye katkı sağlamaktadır. Bu alanda yapılan projeler KOBİGEL ismi ile kapsama alınmış ve bu kapsamdaki projelere 300 Milyon TL hibe desteği BSTB tarafından verilmektedir.

4. Çiftçiler İçin Hayvan Alma Hibe Destek Kredisi

Hayvan almak isteyen çiftçilere hibe destek kredisi verilmektedir. Bu kapsamda sunulan imkanlara göre çiftçilere 30 Bin TL hibe verilmektedir. Çiftçilerin alabileceği hayvanlar ise belirlenmiştir.

Hibe desteği verilen hayvanların listesi;

  • İpek Böceği Yetiştirmek,
  • Büyükbaş hayvan yetiştirmek,
  • Tavuk Çiftliği kurmak,
  • Koyun ve Keçi yetiştirmek için hibe kredi desteği verilmektedir.

Devlet bu alanda belirlediği iş alanlarında Gıda ve Tarım Bakanlığının da aracı olması ile 30 Bin TL kredi desteği sunmaktadır. Bu kapsamda belirlenen başvuru süresi 30 gün olarak belirlenmiştir. Hayvancılık dışında da bazı alanlarda bu krediden yararlanabiliyorsunuz. Bunlar ise;

  • Fidan Yetiştirmek,
  • Mantar Üretmek,
  • Sebze ve Meyve Yetiştirmek için hibe kredi desteği sunulmaktadır. Bu sektörler devle hibe destek kredisi alabileceğiniz alternatif sektörler arasında yerini almaktadır.