İsviçre, dünya genelinde en ünlü ülkelerden biri. Mükemmel doğasıyla birlikte turist yatağı olarak bilinen İsviçre’de ekonomik durum çok merak ediliyor. Bizde bu merakınızı gidermek adına, İsviçre asgari ücreti, İsviçre konut kiraları, İsviçre çalışma şartlarını ve market fiyatlarını belirterek İsviçre Ekonomik Durumu ile ilgili fikir oluşturacağız. İsviçre , ekonomik anlamda dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkeler arasında yer alıyor. Resmi para birimi Frank olan İsviçre’nin söz konusu resmi para birimi 0,88 €’ya eşittir. Bu kur hesabı 15 Şubat 2019 tarihinde yapılmıştır.

İsviçre Asgari Ücreti

İsviçre ekonomik durumu ile fikir oluşturacak temel konu İsviçre Asgari ücreti olmaktadır. 2019 yılında İsviçre Asgari Ücreti ne durumda? Sorunuza bu şekilde yanıt vereceğiz. Dolarla eşit değere sahip olan İsviçre Frankı ile maaş alan İsveçler, standart bir asgari ücret değerine sahip değildir.

Bunun sebebi ise işverenlerin de işçilerinde bilinçli olmasından kaynaklanıyor. İşverenler ülkenin durumuna göre işçisini rahat ettirmek için yüksek maaş veriyor, İşçiler ise sıkıntıya gireceği hiçbir işte çalışmıyor. Bu sayede ülkede asgari ücret dengesi otomatik olarak oluşturuluyor diyebiliriz.

İsviçre asgari ücreti ile ortalama bir değer vermek gerekirse bu değere 2019 yılı için 4.800 Frank diyebiliriz. Bu maaşla da İsviçre’de çok rahat bir şekilde yaşayabilirsiniz. Ev kirası, temel ihtiyaçlar, ev ihtiyaçları, eğlence gibi lüks ihtiyaçlarınızı giderdikten sonra kenarda birikim yapma şansınız bulunuyor.

4.800 Frank maaş alan İsveçler’in bu parası 4.772,62 ABD Doları’na; 4.232,64 Euro’ya eşittir. Yine alınan 1 aylık asgari ücretle diğer Avrupa ülkelerinde de çok rahat bir şekilde seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

İsviçre Ekonomi Nasıl?

İsviçrede 3 kişilik ortalama bir aile aylık olarak 1.100 Frank’a yakın kira ödemesi yapmaktadır. Eğer ev biraz lüks ve geniş olsun diyorsanız 2.000 Frank’a kadar daire bulabilirsiniz. Fakat ideal ortalama daireler 900 – 1.100 Frank arasında değişim göstermektedir.

Süpermarket fiyatları ise Türk marketleriyle aynıdır. Fakat ortada şöyle bir sorun var 4.800 Frank 25.264,65 TL’ye tekabül ediyor. Yani İsveçler bizim asgari ücretin 10 katından fazla maaş almasına rağmen süper market fiyatları hemen hemen eşit. Buradan ekonomisinin nasıl olduğunu kendiniz bulabilirsiniz.