Şu anda en uygun konut kredisi veren banka Ziraat Bankası olarak öne çıkıyor.

En ucuz konut kredisi faiz oranı yüzde 1.55 olarak bu banka tarafından uygulanırken 100 bin lira ve üstü konut kredisi çekmek isteyen kişiler için ise işler değişiyor.

Çünkü Ziraat Bankası sadece 100 bin liraya kadar olan konut kredisi talepleri için bu oranı kullanırken bu rakamın üstü için en uygun kredi faiz oranı yüzde 1.59 ve en uygun konut kredisi veren banka ise bu oranı uygulayan İNG Bank ve ICBC Bank oluyor.

Bankaların Kredi Faizleri Düştü! 

Mart ayındaki seçimlerin ardından büyük bir hızla yükselen ve yine 2 seviyesini aşan konut kredisi faiz oranları İstanbul seçim sürecinin tamamlanması ve Amerika’nın yaptırım uygulamayacağı sinyallerinin gelmesi ile geriledi.

Dolar kurunda yaşanan hızlı geri çekilme ve enflasyon verileri ile desteklenen piyasa rahatlarken yaşanan rahatlama faiz oranlarına düşüş olarak yansıdı.

Bankaların konut kredisi faiz oranları da hızlı bir şekilde geri çekildi. Nisan ayında yüzde 2 altında konut kredisi faiz oranı uygulayan sadece 4 banka kalırken bugün bu rakam yaşanan olumlu gelişmelerin ardından yeniden 15’e yükseldi.

Temmuz Ayında Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Şu anda kredi faizleri için yakın zamanda açıklanacak en önemli veri enflasyon rakamları olarak öne çıkıyor.

TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2019 enflasyon rakamı yarın yani 3 Temmuz 2019 tarihinde saatler 10:00’u gösterdiğinde açıklanacak.

Mevsim nedeni ile çarşı pazarda düşen fiyatların enflasyona olumlu yansıması beklenirken enflasyon rakamının beklentileri karşılaması halinde hem dolar kurunda hem de faiz oranlarında aşağı yönlü hareketlilik sürecektir.

Bankaların faiz oranları için ekonomi dünyasında beklenti Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapacağı yönünde. Merkez Bankası Temmuz 2019 PPK toplantısı ile kredi faiz indirimi haberi gelirse asıl konut kredisinde faiz indirimi Ağustos ayında başlayacak gibi görünüyor.

Ancak bu hamle için hem enflasyon rakamlarının düşmesi hem de dolar kurundaki düşüşün sürmesi büyük önem taşıyor.

Yabancı analistlere göre Merkez Bankası 2019 yıl sonuna kadar 400 baz puan indirim yapılması bekleniyor. Yani şu anda yüzde 24 olan politika faizi yüzde 20 seviyesine çekilecek gibi görünüyor.

Tüm Bankaların Güncel 2 Temmuz 2019 Tarihli Konut Kredisi Faiz Oranları Listesi (120 Ay Vadeli 100 Bin Lira Ev Kredisi Faizleri)

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.55 (Ziraat Bankası Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,55 (Halkbank Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

ICBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı %  1.59

ING Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.59

Ziraat Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.70

İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,72 (İş Bankası Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Vakıfbank  Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.79 (Vakıfbank Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Kuveyt Türk Konut Kredisi Faiz Oranı  % 1,84

Garanti Bankası  Konut Kredisi Faiz Oranı  % 1.85

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.88

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.88

TEB Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.89

Alternatif Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,95

QNB  Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.99

Albaraka Türk Konut Finansmanı % 1,99

Denizbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,05

Odeabank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2.15

Şeker Finans Konut Kredisi Faiz Oranı % 2.15

Fibabanka Konut Kredisi Faiz Oranı % 2.16

HSBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2.25

Şekerbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,29

Burgan Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,41

Anadolu Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2,75