Yurt dışından gelen ya da giden turist ve vatandaşlarımızın kontrolü için İstanbul Havalimanına koronavirüs test merkezleri konumlandırıldı.

Neredeyse tüm dünya da hava alanlarının tekrar aktif olması ile normalleşme adımları ve turistik ve iş seyahatleri başladı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı bir dizi önlemler almaya başladı bunlardan belki de en önemlisi hızlı tanı sağlayan test merkezlerinin hava limanına kurulması oldu, bugün itibari ile kullanımı hazır hale getirilen bu test merkezleri 5 bin metre karelik bir alana konumlandırıldı. Giden ve gelen yolculara PCR testi uygulanabilecek, İstanbul Havalimanı’nda kurulan merkezde aynı zamanda yolculardan boğaz ve burunda alınan sürüntüler, yine burada bulunan laboravutarda işlenerek sonuçlar hızlı bir şekilde yolcuya ulaştırılabilecek.

 

Kısa Sürede Sonuç

Test ücreti 110 TL olarak belirlendi test sonuçları 2 saat gibi kısa bir sürede çıkacak ayrıca mail üzerinden İngiliz ve Türkçe olarak da gönderilebilecek. Testler Türkiye’ye hem giriş hem de çıkış sırasında uygulanabilecek, merkezler günlük 40 bin kişiye test yapabilecek kapasiteye sahip.

Hava Limanı İçinde Kurulan Laboratuvarda İncelenecek

“Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talepleri doğrultusunda İstanbul Havalimanı’nda yurt dışından gelen veya yurt dışına çıkan yolculardan PCR testi yaptırmak isteyen yolcular için bu merkez kuruldu. 50 adet numune alma kabinimiz var. Saatlik kapasitesi 2 bin. 24 saatte 38-40 bin test yapılabilir. Türkiye’de hiçbir havalimanında kurulu bir laboratuvar yok. Sürüntü veren yolcuların test işlemleri için numuneler herhangi bir hastaneye gönderilmeyecek, burada kurulan laboratuvarlarda sonuçlandırılacak. Bu bize büyük bir zaman kazandıracak. Bulunduğumuz alan 4 bin metrekare. Ayrıca terminalin kara (bilet ve bagaj işlemlerinin yapıldığı alan) tarafında da bin metrekarelik bir alan kuruldu. Toplam 5 bin metrekarelik alanda bu hizmeti vereceğiz. Hem gelen yolcuya hem giden yolcuya test yapabilecek şekilde hazırlıklarımız tamamlandı.”