Sıcakların artması ve buna rağmen yağışların fazla olmasıyla İstanbul’un başına sivrisinek belası musallat oldu, bir çok bölgede artan sivrisinek sayısı yoğun olarak Avcılar, Başakşehir ve Küçükçekmece’de arttı. Öyle ki buralarda yaşayan vatandaş gece pencere dahi açamaz duruma geldi.

İstanbul’da özellikle son haftalarda artan yağış ve yükselen sıcaklık nedeni ile sivrisinek sayısı bir hayli arttı. Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz , “Havalar bir açıyor bir kapanıyor bu da tam sivrisinekler için iyi bir ortam” dedi. Bu artışın çok olduğu Avcılar, Başakşehir gibi bölgelerde yaşayan vatandaş ilaçlama çalışmalarının sivrisinek yoğunluğunu azaltmadığını belirtti.

Yağmurlu Havaları Seviyorlar

İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz son zamanlarda içinde bulunduğumuz hava koşullarının tamda sivrisineklerin ürümesi için uygun olduğunu belirterek “Sivrisinekler kış uykusuna yatan canlılar. Yumurtalarını bırakıyorlar. Nisan, Mayıs gibi havalar ısınmaya başlayınca ortaya çıkıyorlar. Yağışlı havaları seviyorlar. Sadece yağış yetmiyor, havaların sıcak da gitmesi önemli. Bu da sinek popülasyonunun artmasına sebep oluyor. Havalar bir açıyor bir kapanıyor bu da tam sivrisinekler için iyi bir ortam” dedi.