İşsizlere kısa süreli de olsa bir gelir kapısı oluşması için fırsat doğdu, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden 25 ilde mesleki eğitim ve işbaşı eğitim kursu başvuruları başladı. En az ilkokul mezunlarının başvuru yapacağı kurslarda başvuruları onaylanan adaylara günlük 89 TL olmak üzere toplamda 2600 TL para verilecek.

Ülkemizde TÜİK’in açıkladığı resmi rakamlara göre işsiz sayısı %12,8 ile 3 milyon 775 bin kişi oldu. Batılı ülkelere nazaran çok fazla olan bu işsizlik maalesef henüz çözülebilmiş olmasa da gerekli kurumlar bu konu üzerinde çalışıyor. İŞKUR ise bu kurumların başını çekiyor, zaman zaman bünyesinde mesleki kurslar veren İŞKUR devletin desteği ile bu kursa kayıt olan vatandaşlara ödemelerde bulunuyor. 25 ili kapsayan mesleki eğitim ve işbaşı eğitim kursu başvurularının başladığı duyuruldu.

Günlük 89 , Aylık 2600 TL Para Verilecek

İŞKUR bünyesinde verilen bu kurslar ile vatandaş hem bir meslek sahibi olurken hem de 2600 TL para almaya hak kazanacak. Kurslar şimdilik Türkiye’nin belirlenen 25 şehrinde faaliyetine başlayacak mesleki eğitim ve işbaşı eğitim kursu başvurularının başladığı İŞKUR tarafından duyurdu fakat bazı şartları karşılamanız gerekiyor.

Başvuru Şartları

  • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • 15 yaşını tamamlamış olmak,
  • İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
  • Emekli olmamak,
  • Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
  • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

Başvuru Şekli

25 ilde mesleki eğitim ve işbaşı eğitim kursu başvuruları internet üzerinden İŞKUR sayfasından gerçekleştiriliyor. esube.iskur.gov.tr adresine giderek giriş yapmanız, üst menüde bulunan “ONLİNE İŞLEMLER” kısmından kurs başvuru sayfasına gidebilirsiniz.