İŞBAŞI EĞİTİMİ VE AYDA BİN 10 TL HARÇLIK

Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) kayıt yaptıran işsizler, işbaşı eğitim programlarına da katılabiliyor. İşbaşı eğitim programları haftada 45 saat, ayda 26 gün olarak uygulanıyor. Katılımcılara günlük 77,70 lira ödenirken; bu rakam işsizlik ödeneği alanlar için 38,85 lira uygulanıyor. İşsizlik ödeneği alıp kurslara katılanlara aylık bin 10 lira cep harçlığı ödeniyor. Böylece işsizlerin aylık geliri harçlık ve işsizlik maaşıyla 3 bin 41 lirayı buluyor..

ANNELERE 400 TL KREŞ DESTEĞİ

Sanayi mesleklerinde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve kurslara katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 lira ödeme yapılıyor..

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ

İŞKUR işsizlere danışmanlık hizmeti de veriyor. İş ve meslek danışmanları işsizlerin istihdamı için destek sağlıyor. Bunun için ilave bir ücret de alınmıyor..

SAĞLIK PRİMLERİ DEVLETTEN

İşsizlik ödeneği alan ya da işbaşı eğitim programlarına katılan işsizlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile Genel Sağlık Sigortası prim giderleri devlet tarafından karşılanıyor. Böylece bu süre içinde işsizin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları, sağlık hizmetlerinden diğer sigortalılar gibi ücretsiz yararlanabiliyor..

MESLEK EĞİTİM KURSU

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olanlar, 15 yaşını tamamlamak, yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, işverenin aradığı özel şartları taşımak şartlarıyla açılacak kurslara katılıp yeni bir meslek ediniyor. Kurslar, günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat olabiliyor. Kursiyer zaruri gideri günlük 30 lira ila 50 lira arasında değişiyor. Meslek eğitim kursları İŞKUR’un internet sitesinden takip edilebiliyor, başvuru yapılabiliyor.

.