Bugün itibari ile İsrail’de korona virüs tespit edilen kişi sayısı 40 bin 632 hayatını kaybeden kişi sayısı ise 365’ e yükseldi. İsrail ikinci dalga şoku yaşıyor.

Çin’in Wuhan kentinde bir hayvan pazarından yayılan Covid-19 salgını ilk önce Çin’in diğer bölgelerini daha sonra ise bütün Dünya’yı vurdu. Kısa sürede pandemi seviyesine gelen korona virüs çok bulaşıcı bir hastalık ve bir çok insanın maalesef hayatını kaybetmesine sebep oldu ve oluyor. Tüm dünya da hem sosyal hem de ekonomik etkileri halen ağır devam eden korona virüsün Wuhan kentin de ilk çıktığı sırada Çin’in tamamına hava yolu ulaşımını kapatan ülkelerden birisi İsrail olmuştu. Bu hızlı aksiyonun sonucunda ilk etapta vaka sayılarında iyi olan İsrail’de şuan vaka sayısı 40 bini aşmış durumda. Toplumun büyük kesimi tarafından önlemler kabul görse de İsrail’de yaşayan aşırı dinci bir kısım Yahudi maalesef bu virüse inanmıyor ve tedbirlere tam olarak uymuyor.

İsrail’de İkinci Dalga Telaşı Baş Gösterdi

İsrail Sağlık Bakanlığı komu oyuna yazılı bir açıklamada bulunarak Covid-19 sebebi ile gün içinde 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ülkede böylece Kovid-19 kaynaklı can kaybının 365’e ulaştığı, 1578 kişide daha Kovid-19 tespit edilmesiyle toplam vaka sayısının ise 40 bin 632’ye yükseldiği kaydedildi. Ayrıca yapılan yazılı açıklamada İsrail Sağlık Bakanlığı hastalardan 183’nün durumunun ağır olduğu, 19 bin 395 kişinin ise iyileştiğin kamu oyuna aktardı. Tel Aviv yönetimi, mayıs ayında günlük vaka sayısının 20’nin altına düşmesi üzerine ülkedeki Kovid-19 tedbirlerinin çoğunu kaldırmıştı ancak İsrail nüfusuna karşın bu ani artış ikinci dalga ihtimalini gözler önüne serdi.