İŞKUR’dan işsizlerin yüzünü güldürecek haber geldi, toplum yararına programları ile işsizlerin yarasına merhem olan İŞKUR, yeni bir TYP programını uygulamaya koyacağını duyurdu.


 

Toplum yararına programları kapsamı içerisinde personel alımlarına dair harekete geçildi. Başvurular nasıl olacak ve hangi illerde alım yapılacak merak ediliyor. Burdur İl Özel İdaresi, Burdur Kibyra Kazı Başkanlığı ve Iğdır Aralık İlçesi ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı içerisinde alımlar yapılacak.

TYP Alımı Yapılacak Şehirler

İŞKUR ile personel alım ilanlarına bakılacak olduğu zaman Burdur ve Iğdır yer alıyor. Burada personel alımları gerçekleşecek. Alım yapılan kesimler ise Burdur İl Özel İdaresi, Burdur Kibyra Kazı Başkanlığı ve Iğdır Aralık İlçesi ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı olmak üzere dikkatleri çekecek.

İşte Şartlar

  • Kuruma işsiz bir şekilde kayıt olmak
  • 18 yaş üzeri olmakemekli ya da malul aylığı almamak
  • Açık öğretim ya da açık lise dışında öğrenci olmama şartlarına uymak gerekir.

TYP başvuruları nasıl yapılır?

TYP için başvurular İŞKUR a ait resmi site üzerinden ya da il – ilçe İŞKUR müdürlüklerine gidilerek şahsen yapılıyor. https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx adresinden de rahat bir şekilde başvuru adımları gerçekleştirilir. Sayfanın üst kısmında açılan pencere kısmına ara yazarak burada yer alan ilanları görebileceksiniz. Gerekli olan başvuru şartları ve geri kalan diğer detaylar da sayfa içerisinde yer alacak.

Kimler TYP den yararlanamaz?

  • İŞKUR tarafından düzenlenmiş olan tarihlerde kurs ya da programlardan yararlanmış olan işsizler
  • Mazeretsiz olarak TYP den ayrılanlar ya da kendi kusuru ile kesilenler, son yararlanma için geçen tarihten 24 ay geçmemesi
  • Kurs ya da programlara katılma yönünde yapılan anlarda kursiyer ya da katılımcılarDevam edilen bir TYP mazereti ya da mazeretsiz iş kesilmesi  olan kişiler yararlanamaz.