İntikbak, yaklaşık 5 emekliyi ilgilendiren çok kapsamlı bir konu. İntibak isteyen emekliler 2000 yılı sonrasında emekli olan vatandaşlar. İstekleri ise 2000 öncesinde emekli olan vatandaşlara verilen imkanların kendileri içinde sağlanması, intibak yasası uzun süredir Türkiye’de siyasi boyutta tartışılan ve görüşülen bir konu olmaya devam ediyor. 5 milyon vatandaş bu konu hakkında çıkacak karara kitlenmiş durumda.


Yüzlerce emekli son zamanlarda merakla intibak yasasına dair çıkacak olan sonucu bekliyor. İntibak yasasını 2000 yılından sonra emekli olan insanlara da uygulanmasını isteyen 5 milyon emekli gelecek olan en ufak müjdeli haberi beklemeye devam ediyor. Taleplerini dile getiren milyonlarca emekli taleplerinin ne zaman meclise sunulacağını merak ediyor ve bu meraklarının herhangi bir açıklama ile giderilmesini istiyor. TUED Başkanı Kazım Ergün intibak yasasına dair yağmış olduğu açıklamalarda 2000 öncesi emekli olanlar ile 2000 sonrası emekli olanların arasındaki maaş farkının kapanacağını açıkladı.

Peki İntibak Yasası İle İlgili Son Durum Nedir?

Emekli olan vatandaşların bir araya gelerek talep ettiği intibak yasası hala araştırmalarına devam ediliyor. Fakat konu ile ilgili herhangi bir resmî açıklama yapılmadı.TÜED (Türkiye Emekliler Derneği), 2000 yılı öncesi emekli olanlara yapılan intibak düzenlemesini 2000 yılından sonra emekli olan kişilere de uygulanmasına yönelik bir talepte bulundu. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı olan Kazım Ergün, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada 2000 yılından önce emekli olanlar ile 2000 yılından sonra emekli olanların maaşlarında bulunan farklılığı kapatabilmek adına intibak yasasının uygulanması gerektiğini açıkladı.

“Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vereceğine canı gönülden inanıyoruz.”


 

Kazım Ergün, emeklilere sunulan bayram ikramiyesi, konut edindirme yardımı, 2000 öncesi SSK emeklilerinin intibakı, indirimli seyahat, konut imkânı uygulama ve imkanlarından dolayı memnuniyetini dile getirerek birkaç açıklamada bulundu.”Çalışılan dönemlerdeki sigorta mevzuat hükümleri esas alınarak, karma sisteme göre hesaplanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır. Bu talebimiz yerine getirilmeli ve bundan sonra bağlanacak aylıklara da aynı kriterler uygulanmalıdır. Bu şekilde, gelecekte emekli olacakların hakları da korunmuş olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vereceğine canı gönülden inanıyoruz.”