Kasım ayının girmesiyle birlikte otomobil firmaları beklenen kampanyaları sunmaya başladı. Firmaların Kasım ayında başlayan kampanyaları Aralık ayında da son hız devam ediyor. Sıfır araçlarda yapılan bu kampanyalar ikinci el araç fiyatlarını da bir hayli etkiledi.

Durağanlaşan piyasayı canlandırmak için yeni kampanyalar yapan firmalar sıfır araçlara olan ilgiyi arttırmayı hedefliyor. 2020 yılının girmesi ile araç fiyatları çok fazla artış gösterdi fakat bu kampanyalar sayesinde ilk kez bir gerilemesi yaşandı.

Koronavirüs Araç Piyasasını da Etkiledi!

Koronavirüs nedeniyle piyasalarda aşırı durgunluk söz konusuydu. Kasım ve Aralık aylarında ise araç piyasası en hareketli anını yaşar ve ilginç kampanyalar ile canlılık yaşanır. 2020 yılında ise bu beklenti çok farklı boyutlarda oldu. Kasım ayında ise bu beklenti biraz olsun normale döndü.

İkinci El Otomobil Fiyatları Son 1 Yılda İlk Kez Düştü

Firmalar sıfır araç kampanyaları yaparak piyasaya canlılık katmaya devam ediyor. 20 bin TL’ye varan indirimler ile sıfır araçları piyasaya sürdüler. Sıfır faiz sıfır araç kampanyaları da oldukça fazla ilgi gördü. Bu durum sonucunda da ikinci el araç fiyatlarında da düşüş yaşanmaya başladı.

İkinci El Otomobilde Kaçırılmayacak Fırsatlar!

İkinci el araç fiyatlarının yıl içerisinde seyrettiği yüksek fiyatlar yılsonunun yaklaşması ve kampanyalara bağlı olarak düşüşe geçti. Alıp satma işlemleri sırasında da alınan ve satılan otomobillerin gerçek fiyatlarından daha yüksek fiyatların notere yansıtıldığı iddia edildi.

İkinci el araçlar nasıl indirimli alınır? | Eko Gündem

Sıfır araçlara olan talebin artması da ikinci el araçlara olan talebin azalmasına zemin hazırladı. Fakat artan faiz oranları sıfır araçların alımını zorlaştırıyor olması tekrar ikinci ele talebi arttırdı. Pandemi sürecinde yasakların tekrar gündeme gelmesi de bireysel otomobile olan ilgiyi arttırdı. İkinci bir koronavirüs dalgası sokağa çıkma yasağını da beraberinde getirdi. Hal böyle olunca kişiler evlerde iş yapmaya ofislere gitmemeye başladı.

Şehirlerarası yasaktan ötürü tatile gidemeyenler de çoğalmış oldu. Buda ulaşıma olan ihtiyacı azalttı ve otomobile olan ihtiyaç da ona bağlı olarak azaldı. Fiyatlarda bu sebepten dolayı artışa gitmişti. Fakat Kasım ayı kampanyaları ile birlikte ilk kez araçlarda fiyat düşüşü yaşandı.