Ticaret Bakanlığınca alınan karar ile ikinci el cep telefonu ve tablet sektöründe kritik bir yeniliğe gidildi buna göre ikinci el tablet ve telefonlar, sertifikalandırıldıktan ve ambalajlandıktan sonra “yenilenmiş ürün” olarak garanti belgesiyle satılabilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik”i, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Alınan karar ile ikinci el cihazlar, Bakanlıkça belirlenen standartlara uygun olması şartı ile sertifikalı yenilenme merkezlerine sokularak tekrar satışa sunulabilecek. Yenilenen kullanılmış mallar, sertifikalandırıldıktan ve ambalajlandıktan sonra “yenilenmiş ürün” olarak tüketicinin karşısına çıkabilecek.

Yenilenmiş Ürünlerde Garanti Zorunluluğu Olacak

Bu güncelleme ile birlikte “yenilenmiş ürün garantisi” hayatımıza girmiş oldu, yenilenerek tekrar satışı yapılacak ürünlerde bu garanti zorunlu olacak tüketiciyi koruman adına Türkiye’de satılan her elektronik eşya için üretici firma ya da distribütör ürüne 2 sene garanti vermek zorunda. Yenilenmiş ürün garantisi taahhüdünün hazırlanması sorumluluğu yenileme merkezine, tüketiciye verilmesi ve teslim edildiğinin ispat yükü ise yetkili satıcıya ait olacak.

Türkçe Kullanma Kılavuzu Mecburiyeti

Bilindiği üzere, Türkiye’de satılan sıfır ürünlerde üretici Türkçe kılavuz koymak zorunda değil fakat yenilenmiş ürünlerde artık Türkçe tanıtım ve kullanım kılavuzu şart olacak. Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla verilebilecek. Yetkili alıcı ve yetkili satıcı, ayrı ayrı yetki almak şartıyla birden fazla yenileme merkezine hizmet verebilecek.

Bakan Bizzat Duyurmuştu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hafta başında yaptığı açıklamada, “Yeni sistemle tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli bir şekilde hareket edebilecek, satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.” bilgisini vermişti.

Pekcan, düzenlemenin önemine dikkati çekerek, “Düzenlemeyle, kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle, güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” ifadesini kullanmıştı.