Kısa sürede pandemi haline dönüşen korona virüsün ilk dalgası daha yeni atlatılmışken korkutan bir açıklama geldi. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınında ikinci dalga tehlikesinin gerçek olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık örgütü tarafından pandemi ilan edilen Covid-19 salgını dünya da bir çok can aldı ve almaya devam ediyor. Bağzı sağlık otoritelerince salgının pik noktası geçilmişken bazıları halen ilk dalganın içerisinde olduğumuzu savunuyor. Dünya’nın bir çok ülkesinde ilk dalgayı atlattığımız kabul edildi ve uzun süreli karantina günlerinden sonra normalleşme adımları atılmaya başlandı. Korona virüs tehlikesi halen geçmiş durumda değil bizim gibi makul vaka sayısı ile seyreden ülkelerin yanı sıra Amerika gibi çok yüksek vaka ve ölüm sayısı açıklayan ülkeler de mevcut. Tüm bunlar ışığında insanlar halen ilk tehlikenin içindeyken korkutan bir açıklamada Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn’dan geldi.

“Koronavirüste ikinci dalga tehlikesi gerçek”

Berlin’de düzenlenen bir toplantıya katılan Almanya sağlık bakanı tüm Almanya halkına süreç içerisinde salgını kontrol altında tutmak için gerekli önlemleri almaya davet etti Jens Spahn “Koronavirüste ikinci dalga tehlikesi gerçek” açıklamasında bulundu.

Tatil sezonuyla birlikte eskisinden çok daha dikkatli olunması konusunda vatandaşlarını uyaran Spahn, İspanya’nın Mayorka Adası’na giden tatilcilerin davranışlarından duyduğu endişeleri dile getirdi. Mayorka Adası’nda tatil yapanların eğlence ve kutlama yaparken hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymadıklarına ilişkin haberlerin Alman medyasında geniş yer bulması üzerine Spahn, “Mayorka’nın ikinci bir İschgl olmasına izin veremeyiz” dedi.