Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan artan vaka sayıları hakkında “Şu anda yaklaşık bin 500’lü rakamlara geldik. Eğer bu rakam daha da ilerlerse, bulaşıcılık artarsa, ikinci bir pik yaşarız. Onun için biraz daha dişimizi sıkmalıyız” dedi.

1 Haziran ile beraber vaka sayıların da kontrole alınması ile Bilim Kurulunun tavsiyeleri ile normalleşme süreci ülkemizde resmi olarak başlamıştı. Sağlık bakanı Fahrettin Koca bu süreçle ilgili Kontrollü Sosyal hayat uyarısı yapmıştı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan ise yaptığı açıklama ile pandemi de birinci dalganın pikini geride bıraltığımızı ikinci bir zirve noktasının yaşanmaması için Sağlık Bakanlığınca yapılan uyarıları dikkate almamız gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Özkan, “Koruma önlemleri de maske, mesafe ve el hijyenidir. Maske için 52 ilde ‘maske takma zorunluluğu’ geldi. Bu durum hakikaten etkili oldu. Çevreme bakıyorum insanlar maske takıyor. Sıkıntı şu; burun ya da çenenin altında taşıma şeklinde oluyor. Bu maskeyi doğru takmamız gerekiyor. Eğer doğru takmazsak, vaka sayılarımız artabilir, kronik hastalıklı kişilerde ölümler görebiliriz. Kontrollü sosyal yaşama alışmamız gerekiyor” diye konuştu. Prof. Dr. Özkan özellikle hasta kişiler ile yakın mesafedeyken maske kullanmanın bulaşıcılığı engellediğini dile getirdi fakat virüslerin maskenin dış yüzeyine tutunabileceğini bu yüzden o bölgeye temas etmememiz gerektiğini vurguladı.

Virüs İkinci Bir Zirve Noktası Yaşayabilir

Şuan halen birinci dalgada olduğumu belirten bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan “Nisan ayında pik yaşadık. İkinci bir pik tabii ki yaşayabiliriz. Şu anda yaklaşık bin 500’lü rakamlara geldik. Eğer bu rakam daha da ilerlerse, bulaşıcılık artarsa, ikinci bir pik yaşarız. Bize yakışmaz, biz bununla mücadele edebilecek bir toplumuz. Onun için biraz daha dişimizi sıkmalıyız. Sosyal hayata ve iş hayatına başlandı. Bu süreçte kurallara uyarak, işlerimizi yürütebiliriz. Bunu toplumumuz biliyor, ancak davranışına yansıtırken zorlanıyor. Bunları yapabilmek için çevre düzenlemesi de gerekiyor. Örneğin, ‘toplu taşımada mesafeye uyun’ diyorlar. Çok kalabalık olarak ve mesafeye uyulamıyor. Mümkün olduğunca mesafeye uymaya çalışmak, arkamızı dönmek ve kişilerle yüz yüze gelmemek gerekiyor. Bu önlemlere uyarak, bunları aşmaya çalışmalıyız. Kontrollü sosyal hayatımızda artık bir süre böyle yaşayacağımızı düşünüyorum. Onun için alışmamız gerekiyor.”