Normal araba piyasasına kıyasla icradan satılan araç piyasası daha düşüktür. İhale yoluyla normalde 50.000 TL civarında satılan araçları 40-45.000 TL arasına satın alabilirsiniz. Tabi şansınıza göre 30.000 – 35.000 TL aralığına da düşebilir. Peki icradan nasıl araç alınır? İcradan araba almak için şartlar nelerdir? İcradan araba almak için nereye başvurulur?

İcradan Nasıl Araç Alınır?

Düzenlenen ihalelere katılarak icradan araç satın alabilirsiniz. Peki bu ihalelere nasıl katılacaksınız? Hemen alt başlıkta konuyla ilgili tüm detaylara değindik. İcra sistemi, herhangi bir şekilde haczedilmiş ve icra yoluyla el konulmuş araçların borçlunun borcunu ödemesi için satılmasıyla işlemektedir.

Yani alacağınız araç daha önce borçları sebebiyle elinden alınan bir kişinin. Bu noktada duygusal düşünenler “ağlayanın malıyla gülünmez” diyerek uzak dururken, ticari düşünenler ise uygun fiyatlı olduğu için sıkça tercih ediliyor.

İcradan Araba Almak için Nereye Başvurulur?

İcradan araba almak için nereye başvurulacağı uygun fiyatlı araç satın almak isteyenler ve ticaretle uğraşanlar için merak edilmektedir. Peki icradan araba almak için hacizli arabaları nereden görüntüleyebilir ve başvurabiliriz?

Hacizli araç satın almak için birtakım belgelere sahip olmanız gerekiyor. Bu belgeler ise T.C. kimlik kartınız, bir adet fatura, ihale şartlarına uygunluk belgesi, şirket olarak katılıyorsanız şirket olduğunuzu gösteren resmi belge olarak belirlenmiş durumda.

E-İhale sisteminden ve yine defterdarlıklardan başvuru yapabilirsiniz.

İcradan Araba Almak İçin Şartlar Nelerdir?

İcradan araba almak için çok az şart bulunmaktadır. Fakat bu şartlar her ihale için değişiklik göstermektedir. Yani direkt olarak şartlar bunlar diyemeyiz. Çünkü ihaleden ihaleye farklılık bulunuyor.

Genel olarak yukarıda bahsettiğimiz belgelere sahip olmanız ihale şartlarınızı karşılamanız anlamına geliyor.

İhale Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Eski zamanlardan günümüze gelen açık arttırma yöntemiyle ihale yapılıyor. Tabi her icralı araç ihalesi bu şekilde değil, kimi kapalı, kimi de pazarlama usulü yapılabiliyor. Fakat genel olarak açık arttırma yöntemi tercih edilir. İhale açılış tutarının beyanı yapılır ve katılımcılar onun üzerine çıkmaya başlar. En yüksek fiyatı veren araca sahip olur.

İcradan araç satın almak bu şekildedir. Sorularınız ve görüşlerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.