İçişleri Bakanlığından 81 ilin Valiliğine genelge gönderildi “Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler” ismiyle özellikle maske ve mesafe kuralları ile ilgili sıkı denetim içeren süreç başlıyor.

Vaka sayılarının kontrol altına alınmasıyla 1 Haziran itibari ile normalleşme adımları başlamıştı bu süreç içerisinde Sağlık Bakanlığından özellikle maske ve sosyal mesafe konusunda önemli uyarılar yapılmıştı. Toplumun bazı kesimleri maalesef bu kuralları hiçe saydı, 1 Haziran günü vaka sayısı 827’yken 6 Temmuz itibari ile 1086 kişiye (günlük) yükseldi.

“Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler”

İçişleri Bakanlığınca sürecin daha iyi takip edilip aksiyon alınması ve vaka sayılarının risksiz sayılara indirilmesi adına valilere gönderilen bir dizi genelge yayınlandı. Genelgede,i çerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek, bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürülmesi sağlandığı ifade edildi. Genelge yurdun dört bir yanındaki 81 Valiliğin hepsine uygulanmak üzere ulaştırıldı.

8 Temmuz Çarşamba Büyük Denetim Var

İçişleri tarafından daha önce yayınlanan genelgede işyeri ve faaliyet alanlarının tamamı için alınması gereken önlemler açıkça belirtilmişti özellikle yoğun insan sirkülasyonu olan yerler hakkında Sağlık Bakanlığınca da daha özel tedbirler alınması gerekliliği sunulmuştu. Bu genelge kapsamında ticari taksiler, pazar yerleri, sosyete pazarları, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, sahil bantları, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park/piknik alanları vb. yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parkların; valiler yönetim ve koordinasyonunda tüm illerde 8 Temmuz 2020 Çarşamba günü denetimleri gerçekleştirilecek.