Dün akşam saatlerinde gelen bir son dakika haberi ile İçişleri Bakanlığı yeni bir korona virüs kaynaklı yasakları içeren genelge yayımladı. Bu genelgeye göre 14 İlde nişan, sünnet düğünü ve kına gibi etkinlere 26 Ağustos tarihinden itibaren yasak getirildi. Konuyla ilgili karar İçişleri Bakanlığı tarafından duyuruldu.


Ülkemizde özellikle Kurban Bayramın dan sonra günlük korona virüs vaka sayısı maalesef yükselişe geçti. Son verilere göre günlük vaka sayısı 1.500 üzerine çıktı bunun üzerine İçişleri Bakanlığı yükselen vaka sayılarına karşı hızlı bir aksiyon almak istemiş olacak ki dün akşam saatlerinde ajanslara gelen son dakika bilgilerine göre genelgenin içeriği yayınlandı.

Genelgeye Göre

Gönderilen genelgede yasağın be kısıtlamaların geçerli olduğu iller şu şekilde ifade edildi:

Adana, Ankara, Ağrı, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat illerinde; sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek. Bu illerde düğün ve nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanması sağlanacak. Düğün salonlarında sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.

Düğün ve nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılması durdurulacak. Bu şekilde gerçekleştirilecek düğünlerde oyun/dans gibi faaliyetlere kesinlikle müsaade edilmeyecek.

15 Yaş Altına Yasak Geldi!

Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak.

Bu illerde her nikah merasimine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra düğün ve nikahlar da, bu Genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce İçişleri Bakanlığının ilgi genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilecek.

İkramlar Durduruldu!

Ülke genelinde;

Kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmetleri hariç olmak üzere kişilere (personel, ziyaretçi ya da hizmet almak için bulunan vatandaşlarımız da dahil) yapılacak her türlü yiyecek-içecek (paketli su servisi hariç) ikramı durdurulacak.


 

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak 26 Ağustos tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak.

Vali ve kaymakamlıklarca konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın i belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak.