İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) tarafınca hazırlanan deprem raporunda en riskli mahalle ve ilçeler belli oldu. Rapora göre en riskli ilçeler Avcılar, Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Küçükçekmece, Tuzla ve Beylikdüzü oldu.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük kenti, ülkemizin ekonomisinin büyük kısmını oluşturan İstanbul’un riskli bir deprem bölgesi olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek, uzmanlar tarafından sürekli uyarılar ve telkinler yapılan bu konu hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir çalışma başlattı. İBB  olası bir 7.5 şiddetinde depremde İstanbul’un 39 ilçesinde oluşacak riskleri içeren bir rapor için araştırma yaptı bu raporun ismi “İstanbul Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi Kitapçığı” oldu. İstanbul’da gece yaşanacak 7.5 büyüklüğündeki deprem simülasyonuna göre, Avcılar’da 34 bin 935 haneye acil barınma gerekecek. Fatih’teki binaların yüzde 72’si hasar görecek. En riskli ilçeler ise ilçeler Avcılar, Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Küçükçekmece, Tuzla ve Beylikdüzü olarak sıralandı.

İşte İlçelere Göre Risk Analizleri

Rapor 7.5 büyüklüğünde bir deprem simülasyonu baz alınarak oluşturuldu. En riskli ilçeler belirlendi ve bu ilçelerin alacağı ortalama hasar hesap edildi, acil barınma ihtiyaçları ve oluşabilecek ortalama can kayıpları ve yaralılar tespit edildi bu rapor olası bir İstanbul depremi öncesi alacağımız aksiyonu hızlandırmada işe yarayacak gibi gözüküyor. İşte en riskli ilçelere göre hasarlar ;

Avcılar: Avcılar’da deprem sonrasında yaklaşık 34 bin 935 hanelik acil barınma ihtiyacının ortaya çıkacağı tahmin edilirken, hane başına 3 kişilik nüfus kabulüyle, 104 bin 805 kişinin acil barınma ihtiyacı duyacağı ortaya konuluyor.

Zeytinburnu: Kitapçıkta, yaklaşık 5 bin 334 binanın da orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilirken, büyük deprem sonrası yaklaşık 93 bin 90 kişinin acil barınma ihtiyacını ortaya çıkacağı vurgulanıyor.

Silivri: Binaların yüzde 24’ü hafif, yüzde 14’ü orta, yüzde 3’ü ağır ve yüzde 1’i çok ağır hasar görecek. İlçede en az 58 vatandaş yaşamını yitirirken, yaklaşık 27 kişi den ağır yaralanacak.

Bakırköy: Binaların yüzde 33’ü hafif, yüzde 28’i orta, yüzde 11’i ağır ve yüzde 7’si çok ağır hasar görecek. Ölü sayısının bin 46’dan fazla olacağının altı çiziliyor.

Küçükçekmece: İlçedeki binaların yüzde 34’ü hafif, yüzde 22’si orta, yüzde 7’si ağır ve yüzde 3’ünün çok ağır hasar görmesi bekleniyor. 12 bin 844 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilirken, 218 bin kişinin barınma ihtiyacı doğacağı, bin 500’den fazla vatandaşın yaşamını yitireceği ifade ediliyor.

Tuzla: İlçedeki binaların ortalama yüzde 5’inin ağır, yüzde 2’sinin çok ağır hasar görmesi beklenirken, yaklaşık 7 bin 126 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin ediliyor.

Esenler: Esenler’deki 4 bin 942 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin ediliyor. 93 bin 813 kişinin acil barınma ihtiyacı olacağına dikkat çekilirken, 638 kişinin vefat edeceği, en çok ölümün ise Nine Hatun Mahallesi’nde yaşanacağı aktarılıyor.

Beylikdüzü: İlçe genelinde 527’den fazla can kaybı meydana gelebileceği, yaklaşık 276 kişinin ağır yaralanacağı tahmin edilirken, İSKİ içme suyu şebekesinin 32 noktasında, atık su şebekesinde ise 72 noktada onarım ihtiyacının oluşacağı vurgulanıyor.