Asgari ücretli anne on ay boyunca 5 bin 49 TL ücret alabilecek, çalışan kadınların doğum yapması halinde devlet tarafından verilen haklar nelerdir?

Devlet çalışmakta olan annelerin doğum yapması halinde, sürecin daha kolay geçmesi için anneye ciddi yardımlar yapmaktadır. Bu haklar SGK tarafından kontrol edildiği gibi yasalarca da güvence  altına alınmıştır. Siz de bir doğum yapan annesi iseniz ya da eşi doğum yapmış bir babaysanız bu haklarınızı iyi öğrenip kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Doğum Yapan Annenin Kullanabileceği Haklar

 

Çalışan Bayan, çocuk 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izni alma hakkına sahiptir. İşveren iznini kullanmasına izin vermiyorsa %50 zam ödeyecek. Asgari ücretli anne on ay boyunca 5 bin 49 lira alacak.

Diğer yandan süt iznine izin vermeyen iş sahibinin bu süreler için çalışana %50 zam ödemesi gerekiyor. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, “annenin süt iznini kullanmasına izin verilmesi durumunda kullanılmayan zamanın tespit edilmesi ve yüzde 50 daha çok ücret üzerinden hesaplama yapılmasına karar verdi.

Asgari ücretli bir çalışanın çalışma saati (YÜT hariç net asgari ücret üzerinden) 9,35 liraya tekabül etmektedir. Kullanılmayan izinlerin saatlik ücreti %50 artışla 14,03 liraya yükseldi. Kullanılmayan izin karşılığında bu çalışan ayda 504,9 lira, 10 ayda 5 bin 49 lira ödenmesi gerekiyor.

Süt İzni kullanamayanlar İçin Zamlı Ödeme Süt izni doğum izninden sonra başlar. Haftada 6 gün çalışan bayan işçi ayda 36 saat süt iznine sahip. İş sahibi süt iznini kullanmazsa 2 bin 809 lira idarî para cezası yaptırımı uygulanır.