Devletin iş kurmak için girişimcilere verdiği bir çok destek paketi bulunuyor, bu destek paketler ile vatandaşlar kendi işlerini kuruyorlar ve yönetici pozisyonuna geçebiliyorlar. Ayrıca hobilerini işe çevirme fırsatını da yakalamış oluyorlar, bu teşviklerden birisi de 28 Bin TL’ye kadar devlet desteği. Devletin iş kurmak isteyen kadınlara özellikle ayrıcalık tanıyor yani kadınlar bu teşviklerden daha kolay yararlanabiliyor.


İş kuracaklara devletten teşvik geldi. Devlet teşvikinin amacı istihdam yaratabilmek. Bu noktada devlet desteğinin sağlanabilmesi için mutlaka istihdam yaratılması gerekiyor. 28 bin TL’ye varan teşvik için iki aşamalı olmak kaydıyla iş sahibine veriliyor.

Devlet bazı durumlarda teşvik vermeye başvuruyor. Yaratılacak istihdamlar bu devlet destekleri ile daha kolay iş imkanı sunulmasına yardımcı oluyor. Devlet teşviki, istihdam yaratılması için oldukça önemlidir. Devlet teşvikinden faydalanmak için bazı şartlara uyulması da gerekiyor. Destek için genç olmak aranan önemli şartların başında geliyor. En fazla 29 yaşında olma koşulu bulunan bu devlet desteğinde, ilk kez vergi mükellefi olacak iş sahiplerinin başvurulması isteniyor.

Devlet, küçük işletme ve büyük işletmelere imkanlarını hız kesmeden sürdürmeye devam ediyor. Bu sayede istihdam yaratılması hedefleniyor. İş kurmak isteyen gençlerin teşvik amaçlı devlet desteğini alabilmesi ilk kez iş sahibi olacaklara oldukça önemli fırsatlar bulunduruyor. İlk işini kurmak isteyenlerin alacağı bu destek, küçük- büyük işletme açmak isteyenlerin yüzünü güldürdü.

İlk Aşama Prim

Prim ödenmesi konularında devlet iş kuracak olan kişinin primlerini bir yıl boyunca ödeyerek ilk aşamalı teşvikte bulunuyor. Bu durumda destek ödemesi olarak 12 ay boyunca SGK desteği sağlıyor. Kişi, yeni iş açıyorsa 12 ay boyunca devletten prim desteği alabiliyor. 12 ay boyunca primlerin toplamı yaklaşık olarak 12 bin 150 TL ediyor ve yeni işletme açmak isteyenleri rahatlatan bir destek oluyor.

Vergiden Muaf Tutuluyorsunuz!


 

Genç işletmeciler iş kuracakları zaman prim desteğinin yanında ayrıca bir imkan daha sunuluyor. Vergiden muaf tutulacak olan genç işletme sahiplerinin bir hayli yükü hafifleyecek. 75 bin TL’yi aşmayan yıllık geliri olan işletmeler, devlete vergi vermiyor. Veri mükellefiyetinden muaf olan genç işletmeciler, yıllık olarak 75 bin TL’yi aşmayan bir gelire sahip olduklarında vergi ödemesinde bulunmuyorlar. Bu destek yıllık olarak bakıldığında toplamda 15 bin 720 TL destek almış oluyorlar. Bu sayede genç işletme sahiplerine devletten toplamda 28 bin TL’ye varan bir destekten söz etmek mümkün oluyor.