Birçok Türk gurbetçinin ikamet ettiği Hollanda ekonomik durumu en iyi olan ülkelerden birisi. Hollanda asgari ücreti ve asgari ücrete göre yaşam standartları oldukça iyi. Bunun yanı sıra işverenlerin belirlenen asgari ücret tutarının çok üzerinde maaş vermesiyle yaşam standartları daha da iyi bir hal alıyor. Buna bağlı olarak çalışanların motivasyonu artıyor ve üretim de doğru orantıda yükseliş göstererek ekonomiyi güçlendiriyor. İşte sizler için hazırladığımız Hollanda Ekonomik Durumu makalesi…

Not: Bu makalede üretim / tüketim değerlerine yer verilmemiştir. Halk gözünde ekonomik durum ele alınmıştır. Ev kiraları, market fiyatları ve asgari ücret karşılaştırılması yapılarak hissedilen ekonomi ile ilgili bilgi bulunmaktadır.

Hollanda Asgari Ücreti

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Hollanda resmi para birimi olarak Euro’yu kullanıyor. Güncel olarak (16 Şubat 2019) 1 Euro 5,95 TL’ye eşit. Hollanda’da asgari ücret alan bir kişi en son yapılan 2018 yılı Temmuz zammıyla birlikte bugün 1.594,20 Euro asgari ücret alıyor. Bu tutar TL ile hesaplandığında yaklaşık olarak 9.492,65 TL yapıyor. Tabi iki ülkenin yaşamında kullanılan para değerleri yine kendi resmi para birimleri olduğu için Türkiye’de bu belirtilen miktarla alınabileceklerle Hollanda’da alınamaz. Yani kısaca her iki ülke kendi para birimi ile değerlendirildiğinde 9.492 TL’nin Türkiye’deki alım gücü, Hollanda ile aynı değildir diyebiliriz.

Fakat buna rağmen Hollanda asgari ücreti ile yapılabilecekler, Türkiye asgari ücreti ile yapılabileceklerden çok daha fazladır. Hollanda’da asgari ücret alarak hayatına devam eden 3 kişilik bir çekirdek aile kendisine uygun ortalama bir evde oturur, bunun yanı sıra temel ihtiyaçlar, lüks ihtiyaçları karşılar ve kenara birikim amacıyla para koyabilir. Türkiye’de birikim yapmak ne yazık ki mümkün değil.

Hollanda Ekonomisi Nasıl?

Hollanda’da ev kiraları güncel olarak çekirdek ailenin oturabileceği bir ev için 500 – 900 € aralığında değişim göstermektedir. Eğer lüks istiyorsanız tabi ki ülkemizde olduğu gibi daha yüksek fiyatlar görebilirsiniz. Süpermarket fiyatları ise temel ihtiyaçlar bakımından 3 ila 20 € arasında değişmektedir. Özellikle et ve petrol fiyatlarının ucuzluğuyla birlikte Hollanda ekonomisinin alım gücüne çok güzel bir şekilde etki verdiğini görebilirsiniz. Bu kapsamda Hollanda Ekonomisi Nasıl? sorusuna verilecek cevap gayet iyidir.