Malatya’da iki kardeş tarafından alınan hibe desteğiyle birlikte 75 kişinin istihdam etmekte olduğu fabrika açılmış oldu. Rezistans üretimi gerçekleştirmekte olan 2 kardeş 7.000.000 TL’lik yatırım yaparak açmış oldukları fabrikayla birlikte Türkiye ekonomisine her yıl 700.000 $ değerinde katkı sağlayarak müthiş bir gelişme kaydedecekler.

Malatya’da Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) bünyesinden destek alarak toplam değeri 7.000.000 TL olan yatırımla birlikte fabrikalarını hayata geçiren girişimci kardeşler Asım Ayazgil ve Besim Ayazgil, üretimine başlamış oldukları gizli rezistansla birlikte toplam olarak her yıl 400.000 $ değerinde ihracat hedeflemekteler.

Hibe Aldılar 75 Kişinin Çalıştığı Fabrikayı Hayata Geçirdiler

Asım Ayazgil ve kardeşi Besim Ayazgil, 1942 yılı itibarıyla babası tarafından kurulan döküm atölyesinde çırak olarak bu işe başladılar. Kendilerini bu alanda hiç durmadan geliştiren ve mesleğin son safhalarında olan Ayazgil kardeşler, sermayelerinin yetmeyişinden dolayı asla bu işi ilerletip büyütemediler. 2011 yılında Fırat Kalkınma Ajansı’ndan destek alan 2 kardeş, 350.000 TL destek almış oldular. Bununla Malatya 2.Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika kurdular. KOSGEB tarafından verilen desteklerden de fayda sağlayarak toplam olarak 75 kişinin istihdam ettiği büyük bir fabrika açılmış oldu. Yaklaşık olarak bu hususta 40 yıldır yorulmadan alın teri dökmekte olan kardeşler, hem babalarının mesleğini devam ettiriyor hem de şehirde büyük oranda istihdam yaratıyor.

20 Ülkeye İhracatı Yapılıyor

Döküm atöylesinde altyapı malzemeleri yapmakta olan 2 kardeş, OSB’de otomatik kalıplama sistemleri kurdular ve katma değeri çok yüksek olan ürünleri hedeflerine alarak bu ürünler üzerinde yürümeye başladılar. Bu kapsamda da karşılarına rezistans çıktı ve üretime direkt olarak başladılar. KOSGEB’in, AR-GE inovasyon desteğini alarak iş hayatına atılan kardeşler bundan 6 yıl önce “Alüminyum Katkılı Demir Döküm Malzemesi” yaptılar ve bunun patentini aldılar. Bu ürünü Ayazgil kardeşler 20 farklı ülkeye ihraç edebildi.