$ DOLAR → Alış: 7,24 / Satış: 7,27
€ EURO → Alış: 8,52 / Satış: 8,56

Hesap İşletim Ücretini Geri Alabilirsiniz

  • 18.05.2018
Hesap İşletim Ücretini Geri Alabilirsiniz

Hesap işletim ücreti iade edilir mi? gibi sorular sitemizde sıkça karşılaştığımız konulardandır. Hesap işletim ücreti alınmamasına dair çıkarılan kararlar bulunmaktadır. Bizler de sizlere hesap işletim ücreti alınmamasına dair yapılan bir çalışmayı derledik. TÜSODER tarafından yapılan itiraz neticesinde artık hesap işletim ücreti alınmıyor. İşte detaylar…

Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) Genel Başkanı olarak görev yapan Rıdvan Yıldız Hesap işletim ücreti hakkında açıklamasında, bankaların hesap işletim ücreti almaması gerektiği ve bununla ilgili Danıştay’ın iptal kararı olduğunu ifade etti. Ancak buna rağmen bankaların hesap işletim ücreti almaya devam ettikleri görülüyor şeklinde konuştu ve hesap işletim ücreti iadesi için yapılması gerekenleri açıkladı.

Danıştay Dava Daireleri Tüketici Sorunları Derneği Dava Açmıştı?

Danıştay Dava Daireleri Tüketici Sorunları Derneğinin açtığı dava neticesinde hesap işletim ücretinin alınması işlemi durduruldu. Bu nedenle hesap işletim ücretinin alınmaması gerektiği ifade ediliyor. Ancak bir çok banka hala hesap işletim ücreti almaya devam etmektedir ve bu durum yanlıştır.

TÜSODER yetkilileri yaptığı açıklamada TÜSODER hesap işletim ücretlerinin alınmaması için bir dava açtı ve bu dava neticesinde hesap işletim ücretinin alınmaması gerektiği sonucu çıktı. Ancak bu karara rağmen bir çok bankanın hesap işletim ücreti aldığı ifade ediliyor. Bu durumun hukuka aykırı olduğunu söyleyen yetkililer, Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik kapsamında hesap işletim ücretinin alınmasına yönelik kararın yok hükmünde olduğunu ifade ediyorlar.

Geriye dönük son 10 yılın Hesap İşletim Ücreti İadesi Talep Edilebilir

TÜSODER yetkilileri; bir çok banka hesabı sahibi bankaların kendilerinden hesap işletim ücreti talep ettiklerini ve banka yetkililerinin kararın kendilerini bağlamadıkları şeklinde beyanda bulunduklarını ifade ettiklerini söylüyorlar. Günümüzde çıkarılan kararlar nedeni ile hiç bir şekilde dayanağı olmayan hesap işletim ücreti uygulaması hukuki değildir ve tüketicilerden tahsil edilemez. Bu durum hali hazırda geçerli olduğu gibi geçmişe dönük son 10 yılın hesap işletim ücretini de talep edebilirsiniz ve iade yükümlülüğü altındadırlar. Şeklinde TÜSODER yetkilileri konuştu.

Hesap İşletim Ücretini Şikayet Edebilirsiniz

Türkiye Bankalar Birliği’ne müracaat ederek hesap işletim ücreti hakkında yaşadığınız durum hakkında şikayette bulunabilirsiniz. BDDK’nin düzenlediği listede hesap iletim ücreti tahsili olmadığından, şikayet edebilirsiniz. TÜSODER’de bu durumu vurgulamakta ve önem vermektedir.

Ücret Alınmayan Hesap Sayısı 112 Milyondan Fazla

Hesap işletim ücretinin alınmaması kararı nedeni ile 112 milyondan fazla banka hesabının hesap işletim ücreti için yürütme durdurma kararı alındı. Danıştay’ın verdiği karar neticesinde TÜSODER’in yaptığı itiraz kabul edildi. İlk itirazında Danıştay 15. Dairesinin reddettiği karar sonrası tekrar itiraz yapılmış ve yapılan itiraz neticesinde itiraz kısmen de olsa kabul edilmişti.

Bu makalemizde sizlere hesap işletim ücretinin alınmaması hakkındaki yazıyı derledik. Hesap işletim ücreti alan bankaları şikayet edebilir ve tahsil edilen hesap işletim ücretini iade talebinde bulunabilirsiniz. Hesap işletim ücreti iade kapsamında yaşadığınız olumlu ve olumsuz tüm tecrübelerinizi bizlerle paylaşmanızdan memnuniyet duyarız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.