Türkiye’de büyükbaş veya küçükbaş hayvancılıkla uğraşanlar ya da bu işe girmek isteyenler Hayvancılık desteklerinden faydalanabiliyor. Hayvancılık destekleri 2019 yılında hayvancılığın giderek düşmesi sebebiyle artırılmıştır. Çok sayıda hayvancılık desteği bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere şuanda güncel olarak alınabilecek her türlü hayvancılık desteği hakkında bilgi vereceğiz. İşte tüm Hayvancılık destekleri 2019…

Hayvancılık Destekleri 2019

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından duyurusu yapılan tüm hayvancılık destekleri makalemizde yer almaktadır. Küçük – büyükbaş farketmeksizin hayvancılıkla ilgili her türlü destek şartları karşılayanlara verilmektedir. İsterseniz hibe desteklerine, isterseniz faizsiz 1 yıl ödemesiz kredi desteklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Peki nedir bu hayvancılık destekleri? İşte şuanda T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen tüm destekler…

Hayvancılık Destekleri Nereden Alınır?

Hayvancılık destekleri genel olarak bağlı bulunulan örgüt, kooperatife başvuru yapılarak alınmaktadır. Fakat birçok hayvancılık desteği 2019 yılı için T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı direkt olarak başvuru almaktadır. Tüm hayvancılık desteklerini sizler için derleyip bilgi verdik. Bu desteklere T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi site adresinden ulaşarak başvuru detaylarını da öğrenebilirsiniz.

Hayvancılık Destekleri Şartları Neler?

Hayvancılık desteklerinin birtakım şartları bulunmaktadır. Hemen altta yer alan hayvancılık desteklerini teker teker listelediğimiz bölümde açıklama alanlarında tüm şartlar bulunuyor. Bu şartlara bakarak sizler de konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Güncel Hayvancılık Destekleri 2019

Düveden arıya, mandadan arıya, kazdan keçiye kadar her türlü hayvancılık için farklı farklı destek verilmektedir. İşte güncel hayvancılık destekleri…

81 İle Damızlık Düve Hibe Desteği 2019

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen müjdeli haber kapsamında Türkiye’nin 81 ilinde damızlık düve hibesi verilecek. Etçi buzağı yetiştiren çiftçiler buzağı desteklerine ek olarak 250 TL daha destek ve teşvik ödemesi alacaklar.

Damızlık düve hibesi alabilmek için bir takım şartlar bulunuyor. Bakanlık sistemine kayıtlı en az 10 en fazla 50 baş anaç sığır ve en az 100 , en fazla da 200 baş anaç koyun – keçi kapasitesi işletme sahibi olunması gerekiyor.

Ayrıca işletmelerin 1 yıl önce kayıt yaptırmış olması gerekiyor.

Kaz Yetiştiriciliği Hibe Desteği 2019

Bir diğer hayvancılık desteği ise kaz yetiştiriciliği hibe desteği olmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı %75 oranında hibe verileceğini açıkladı. Bu kapsamda Kars’ta 1.000 adet damızlık kaz, Kars, Ardahan ve Muş şehirlerinde 500’er adet kapasitesli ticari kaz, Bingöl’de ise yine 1000 adet kapasiteli ticari hindi yetiştiriciliği için destek veriliyor

Anaç Koyun Keçi Desteği 2019

2018 yılında verilmeye başlanan Anaç koyun keçi desteği Hayvancılık destekleri 2019 takviminde de yer alıyor. Yani hala başvuruda bulunabiliyorsunuz. Anaç Koyun Keçi desteği ile birlikte 15 – 90 ay arası yaşta olan tüm dişi hayvanlar için hayvan başına 25 TL destek ödemesi alınabiliyor.

Arıcılık Desteği 2019

Hayvancılık desteklerinden en çok başvuru yapılan desteklerden birisi ise Arıcılık Desteği oluyor. Arıcılık yapmak isteyenler için devlet tarafından destek verilmektedir. Yine zaten arıcılıkla uğraşanlarda bu destekten faydalanabilir. Peki destek kapsamında ücretler ne kadrdır?

Arılı kovan için 10 TL – Kraliçe arı için 15 TL, Damızlık kraliçe arı için ise 40 TL adet başına destek verilmektedir.

Aşı Desteği 2019

Hayvancılık destekleri kapsamında aşı desteği de veriliyor. Aşı desteği kapsamında verilen birime destek tutarları aşağıda yer aldığı gibidir:

Büyükbaşı Aşı için hayvan başına 1.50 TL, Küçükbaş aşı için hayvan başına 1.00 TL, büyükbaş küpe uygulama için hayvan başına 1.50 TL, küçükbaş küpe uygulama için ise yine hayvan başına 1.00 TL destek verilmektedir.

Besilik Erkek Sığır Desteği 2019

Hayvancılık destekleri 2019 yılında sadece bunlarla sınırlı değil. Besilik erkek sığır desteği de yine T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından veriliyor. Peki bu desteğin ayrıntıları neler? 1-300 Baş arası kestirilen her besilik erkek sığır için Bakanlık tarafından 200 TL destek ödemesi alıyorsunuz. 12 yaşından büyük ve karkas ağırlığı en az 200 kilogram olması gerekiyor.

Bakanlık tarafından onaylı kesimhanelerde kesilmesi gerekiyor. Kesim ücret faturası, alındı makbuzu, kesilecek hayvanın ya da karkasının alım satım belgelerinden herhangi birisi, Kesim cetveli, hayvana ait düşüm belgesi ve başvuru belgesi gerekiyor.

Buzağı Desteği 2019

Hayvancılık destekleri 2019 kapsamında verilen Buzağı desteği, 4 ay ve üzeri buzağılar için hayvan başına 350 TL olarak verilmektedir. T.C. Tarım ve Orman bakanlığına bu şartı karşılayan bireyler başvuruda bulunarak desteklerden faydalanabilirler.

Anaç Sığır Desteği 2019

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hayvancılık destekleri 2019 çerçevesinde 1.1.2013 tarihinden sonrası hariç olmak üzere etçil ve kombine ırklarla tohumlama yaptırmakta olan tüm yetiştiriciler, anaç sığırları ya da doğan buzağıları “Brusellosis S-19 aşısı yaptırmak şartıyla” destek alabilirler. Peki hayvancılık destekleri ne kadar? Anaç sığır için hayvan başı 350 TL, buzağı için hayvan başı 150 TL’dir.

Hastalıktan Ari İşletme Desteği 2019

Türkiye’de çok yaygın bir şekilde görülmekte olan sığır tüberkülozu ile ilgili Hayvancılık destekleri verilmektedir. Bu hastalıkla etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi ve önüne geçilebilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanabilmesi ve hayvanlardan insanlara geçebilen söz konusu hastalıkların halkın korunabilmesi gibi amaçlarla birlikte verilen söz konusu Hayvancılık destekleri sığır için 450 TL olarak belirlenmiştir.

Hayvan Gen Kaynakları Desteği 2019

Hayvan Gen Kaynakları desteğini büyükbaş, küçükbaş, sığır, arı, manda, manda yavrusu, koç ve teke için alabilirsiniz. Peki verilen destek ücretleri ne kadar? İşte detaylar…

  • Büyükbaş Koruma – Hayvan Başı 600 TL
  • Küçükbaş Koruma – Hayvan Başı 90 TL
  • Sığır Pedigrili Koruma – Hayvan Başı 800 TL
  • Arı Koruma – Kovan Başı 40 TL
  • Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Taban Sürü Yavru – Hayvan Başı 40 TL
  • Halk Elinde Manda Islahı – Hayvan Başı 850 TL
  • Damızlığa ayrılan manda yavrusu desteği – Hayvan Başı 200 TL
  • Damızlık Erkek Materyal (Koç ve Teke) Desteği – Hayvan Başı 200 TL

İpek Böceği Desteği 2019

Devlet tarafından verilen hayvancılık destekleri sadece büyükbaş ya da küçükbaş hayvanlar için geçerli değil. İpek böceği yetiştiriciliği içinde destek verilmektedir. Bir kutu tohuma 70 TL destek verilmektedir. Yaş kozaya ise kilogram başı 50 TL destek veriliyor.

Su Ürünleri Desteği 2019

Su ürünleri üretimi içinde destek verilmektedir. Hayvancılık destekleri 2019 takviminde bulunan su ürünleri desteği çerçevesinde Kapalı sistem üretimi için kilogram başına 0.25 TL’lik destek verilmektedir.

Bombus Arısı Desteği 2019

Bombus üretim izni alan tüm işletmelerden koloni alıp bu kolonileri kullanan ÖKS’ye kayıtlı tüm sera üreticileri, il ve ilçe müdürlüğüne müracaatta bulunarak koloni başına 60 TL Bombus arısı desteğinden faydalanabilirler. Tek şart budur.

Malak Desteği 2019

Hayvancılık destekleri arasında yer alan bir diğer destek ise Malak desteği olmaktadır. Malakları 1 Ocak 2018 ila 31 Aralık 2018 tarihleri arasında doğan malaklar desteğe tabi tutulmaktadır. Daha öncesi veya sonrası ne yazık ki destek kapsamına giremez. Doğduğu işletmede en az 4 ay yaşayan malakların programlı aşılarının da yapılmış olması gerekiyor. Bu kapsamda 4 ay ve üzeri malaklar için hayvan başına 350 TL ücret veriliyor.

Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği 2019

Sürü yöneticisi yani bilinen adıyla çoban artık bulunamamaya başladı ve değerli meslekler arasına girdi. Maddi yönden insanları teşvik edebilmek ve işletmelerin hayvanlarına daha rahat sürü yöneticisi bulmasını sağlamak amacıyla Hayvancılık Destekleri kapsamında sürü yöneticisi istihdam desteği verilmektedir. 250 küçükbaş ve üzeri anaç hayvan varlığına sahip olanlar 5000 TL / işletme olarak destek alırlar.

Çiğ Süt Üretimi Desteği 2019

Soğutulmuş manda, koyun – keçi ve inek sütü için Hayvancılık destekleri 2019 kapsamında destek verilmektedir. Bakanlık tarafından belirlenecek olan dönemler ve birim fiyatlar üzerinden destek verilmektedir. Peki destek için nereye başvurup ayrıntılı bilgi alınabilir? Üreticiler üye oldukları üretici örgütüne başvurup konuyla ilgili bilgi alabilir.

Tiftik Üretim Desteği 2019

Tiftik keçisi üretimini çoğaltmak adına yine tiftik üretim desteği de verilmektedir. 1 kilogram tiftik başına 30 TL destek ödemesi devlet tarafından yapılmaktadır.

Yem Bitkileri Desteği 2019

Hayvancılık destekleri kapsamında yem bitkileri desteği de sunulmaktadır. Peki nedir bu yem bitkileri desteği? Çok yıllıklar için yıllık 90 TL, tek yıllıklar için yılda 60 TL, silajlık mısır için yılda 100 TL,kuru şartlarda ekimi yapılan yem bitkileri için yılda 40 TL,bakanlık tarafından belirlenen hayvancılık yetiştirici bölgesinde bulunan şehirlerde yem bitkisi ekildiği takdirde aldığınız desteğe %25 daha ilave edilir.