Ekonomik durumu en çok merak edilen ülkelerden birisi ise Gürcistan olarak öne çıkıyor. Türkiye’deki insanlar tarafından bilinen en popüler ülkelerden olan Gürcistan, ucuz arabalarıyla popüler olmuş bir ülke. Birkaç yıl önce Türkiye’de 200 – 300.000 TL’ye mal olan araçları Gürcistan’dan 45 – 50.000 TL karşılığında alabiliyordunuz. Fakat şuanda bunun önüne geçilmiş durumda.

Arabaların yanı sıra yaşamında ucuz olduğu Gürcistan’da ekonomi bulunduğu bölgedeki diğer ülkelere göre bir tık ileride diyebiliriz. Asgari ücret seviyesinin de yüksek olduğu Gürcistan’da asgari ücretle geçim çok kolaydır. Yani alım gücü yüksektir. Bu sebepten dolayı halkın refah seviyesi de doğal olarak üst seviyededir.

Gürcistan Asgari Ücreti

Gürcistan asgari ücreti için resmi bir rakam bulunmuyor. Yani asgari ücreti devlet belirlemiş durumda değil. Fakat uzun yıllardan beri asgari ücret kendiliğinden oluşturulmuş durumda. Her meslek için farklı asgari ücret tutarı belirlenmiştir. Bu sayede herkes emeği kadar maaş almaktadır. İşverenler genel olarak maaş verirken, geçim şartlarının üzerinde maaş vermektedir. Bu sayede de halk mağduriyet yaşamamaktadır.

Genel olarak ülkenin refahlık seviyesi yüksek olduğu için fakirlik seviyesindeki halk oranı düşüktür. Halkın büyük bir bölümü orta seviyenin üstündeyken, açlık sınırında yaşayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Fakirlik sınırında yaşayanlar ise Gürcistan nüfusunun %20’sini oluşturmaktadır.

Gürcistan’da işverenler ve halk tarafından belirlenen asgari ücret oranına göz attığımızda 326 Gel ile 700 Gele tekabül ediyor. Bu rakamlar Gürcistan’da en düşük maaş alan kişilerin sektörlere göre dağılımından meydana gelmektedir.

Yine en yüksek maaşlara göz attığımızda tutarlar dudak uçuklatacak seviyedeyken, ortalama olarak yüksek maaş tutarı ise 7.047 Gel olarak belirlenmiştir.

Gürcistan Sektörlere Göre Maaşlar

Gürcistan sektörlere göre maaşları ele aldığımızda en yüksek maaşı alanlar her ülkede olduğu gibi doktorlar oluyor. Doktorların maaşı 12.229 Gel ortalamayla birlikte ilk sırada yer alıyor. Bunun ardından gelenler ise petrol sektöründe çalışanlar. Büyük bir emek harcayan ve sağlıklarına zararlı olduğu halde çalışmaya devam eden petrol işçileri 8000 – 9000 Gel arasında maaş almaktadırlar.

Gürcistan Ekonomisi

Gürcistan ekonomisinde fiyatları ele alacağız. Sigara fiyatları en düşük olan ülkelerden biri olan Gürcistan’da 3 – 6 Gel arasında sigara fiyatı belirlenmiştir. Yani en düşük sigara fiyatı 3 Gel iken, en yüksek sigara fiyatı ise 6 Gel’dir.

Gürcistan’da ortalama olarak dışarıda yemek yemek isteyen bir kişi yediği yemeğin lükslüğüne bağlı olarak 30 – 40 Gel arasında değişen fiyatlar ödemektedir. Sadece doysam yeter diyorsanız 5 Gel gibi bir tutarla karnınızı doyurabilirsiniz.

Alkol fiyatlarının da gayet uygun olduğu Gürcistan’da en ucuz alkollü içecek bira olarak öne çıkıyor. Bira için ödenen tutar ise 2-3 Gel aralığında değişim gösteriyor.

Gürcistan Yaşam Şartları

Fiyatlar ve halkın huzur seviyesine baktığımızda yaşanabilecek ülkelerden birisi olan Gürcistan’da çalışma şartları ve yaşam şartları çok hafiftir. Bundan kaynaklı olarak huzur seviyesi doğal olarak artış göstermektedir.