Türkiye’nin kesme çiçek sektörünün en ileri boyutlara taşındığı bölgelerden olan İzmir’in Menderes ilçesinde bulunan üreticiler işçi bulamadıklarından yakınıyor. Günde 200 TL ücret verdiklerini belirten işçiler, kimsenin gelip çalışmak istemediğini aktarıyor.

Gül ve karanfil ilk sırada olmak üzere birbirinden farklı şekillerde, cinslerde ve boyutlarda toplam olarak 1.200 dönüm alan üzerinde üretilmekte olan söz konusu kesme çiçek işinde kadınlara günlük 100 TL, erkeklere ise 150 – 200 TL arasında  maaş veriliyor. Türkiye şartlarına göre çoğu yüksek memurun bile alamadığı maaşı aylık olarak hesapladığımızda veren bu işi beğenmiyorlar. Bu durumun kesme çiçek üretimi noktasında olumsuzluk meydana getirdiğini aktaran üreticiler, bunun yanı sıra ihracat noktasında da gerileme olduğunu ifade ettiler.

“İş Var Çalışacak Adam Yok”

1.200 dönüm alana sahip büyük alanda çeşitli türlerde kesme çiçek üretimi yaparak bu çiçeklerin satışıyla geçimini sağladığını ve Ekim ayı içerisinde budama çalışmalarının başlayacağını fakat ne yazık ki sadece hatır, gönül koyarak işçi bulabildiklerini, yoksa normal şartlar altında tanımayan kimsenin çalışmadığını anlattı.  Çalışmaya başlayan kişilerin ise en fazla 5 gün durduğunu ileten Serdaş, normal dönemde kadınların yevmiyesinin 100, erkeklerin ise 150 – 200 TL arasında değiştiğini belirtti.

Ürün Kıymeti Bilinmeli

İthal çiçeklere ilgili de birtakım açıklamalar altına imza atan Serdaş, Menderes bölgesinin Türkiye’nin kesme çiçek üretimini %70’lik oranla karşılamakta olduğunu sözlerine ekleyerek, hiçbir vatandaşın ithal çiçeklere itibar ederek yurtdışına para kazandırmamasını istedi. Kendilerinin Menderes’te gayet yeterli ve kaliteli ürünlerinin bulunduğunu, bu ürünlerin ise %100 yerli olduğunu, vatandaşların kendilerine ihtiyacı bulunduğunu iletti.

İşsizlik Oranları

İşsizlik oranları her geçen gün artıyor. Çok sayıda iş var fakat bu işlerde kimse çalışmak istemiyor. Verilen maaşlar, gösterilen çaba v.s derken büyük sorunlar yaratabiliyor Yani işsizlik rakamı ne kadar çift basamaklıysa Türkiye’de işçi arayan esnaf sayısı da bir o kadar fazla.  Bu sebepten dolayı iş ihtiyacı olanlar direkt olarak böyle bir yerde çalışabilir ya da direkt olarak emir altında sanayide, kuaförde çalışıyorsa çalışma saatlerini artırmalı uyku saatlerini düşürmelidir Çünkü bu sektörlerde ne kadar başarı elde ederseniz o kadar yüksek pozisyona gelir o kadar yüksek maaş sahibi olursunuz.

Başarının temelinde de bu vardır