Gram altın fiyata güne düşüşle başladı. Bu hususta yatırımcılar birazda olsa endişelendi. Fakat günün ilerleyen saatlerinde 214.1 TL civarında dengede kaldı. Altın rakamları bu akşam açıklanacak olan tüm yatırımcıların büyük bir dikkatle beklediği Amerikan Merkez Bankası (FED) Faiz Kararını bekliyor. Güncel olarak çeyrek altın 350 TL’den, Cumhuriyet altını ise 1.433 TL’den işlem görmeye devam ediyor.

Dün dolar kuru üzerinde meydana gelen düşüşlerle eşit doğrultuda düşüş göstermeye başlayan gram altın fiyatı, günü önceki kapanış kapsamında %0.34 oranında düşüş göstererek 214.6 TL’den tamamlamak durumunda kaldı.

Bugüne de yine düşüşe devam eder bir şekilde başlayan gram altın fiyatları, saat 09.40 civarında önceki kapanışla kıyaslandığında %0.23 oranında değer kaybıyla birlikte 214.1 TL’den işlem görüyor. Kapalıçarşı’da satılmakta olan çeyrek altın fiyatları 350 TL, Cumhuriyet altını fiyatı ise 1.433 TL olarak güncel bir şekilde belirlenmiştir.

Asya piyasalarında yatay hareket etmekte olan ons altında yine bahsi geçen zaman dilimi içerisinde bir önceki kapanışın çok az miktar üzerinde 1.250,4 $’dan işlem görmeye devam ediyor.

Piyasalarda Etkisi Büyük

Anadolu Ajansı Finans Analisti olan İslam Memiş, FED tarafından bu akşam açıklanacak, tüm yatırımcıların büyük bir merakla beklediği faiz kararı ve FED Başkanı Jerome Powell’ın basın konferansında altına imza attığı açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde çok büyük bir şekilde belirleyici etki yaratacak olduğunun altını çizdi.

Etki Yansıtmayacak

FED’in 2019 yılı içerisinde takip edeceği güzergaha yönelik, güncelleyecek oldukları ekonomik projeksiyonların tamamının büyük önem taşıdığını ileten İslam Memiş, bunun en büyük etkiyi altın fiyatlarına yansıtacağını iletti. FED’in faiz artırımı yapsa dahi açıklamaların güvercin tonlarda meydana geleceği yönünde tahminlerinin bulunduğunu sözlerine ekleyen Memiş, FED’in kararı ne olursa olsun altın fiyatlarına eksi bir yönde bir etki yansıtmayacağı yönünde öngörülerinin bulunduğunu dile getirdi.

217 Barajı

İslam Memiş açıklamalarını sadece bununla sınırlı bırakmadı. Yurt içerisinde gram altın fiyatlarında meydana gelen yükselişlerin devam edebilmesi için teknik açıdan 217 barajını aşmasının gerekli olduğunun altını çizen Memiş, bu baraj kırıldığı takdirde hızlı yükselişin meydana gelebileceğini de söyledi. Geri çekilmelerde ise 212 TL’nin takip edilebilecek olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.