Paris şehriyle tüm Dünya’da büyük etkiye sahip olan Fransa, turistlerin cazibe merkezlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Fransa Ekonomisi Nasıl? yazımızla birlikte Fransa ekonomisine dair bilgi aktarımında bulunacağız. Bu ekonomiyi ise sizlere Fransa’da belirlenmiş olan asgari ücret, ev kiraları ve süpermarket fiyatlarıyla anlatacağız. Yani bilimsel olarak değil, direkt yaşam olarak bilgilendireceğiz. Bu sayede Fransa Ekonomisi ile ilgili istediğiniz bilgiye ulaşabileceksiniz.

Fransa’da yaşamın çok kaliteli olduğu her yerde söylenir. Özellikle en rahat ülkelerden biri olarak öne çıkan Fransa’da 2019 yılında meydana gelen olaylar ülkeye çok büyük zarar vermiş, fakat şuanda bu zararın etkileri ortadan kaybolmaya başarmıştır. Fransa 2 farklı grupta ele alınır. Çünkü Paris farklı bir ülke gibidir ve diğer şehirlere göre ekonomik olarak her şeyi farklıdır. Yani Fransa’yı Paris ve diğer şehirler olarak 2’ye bölmemiz mantıklı olacaktır.

Fransa’da Paris’te ve Nice’ta yaşamak istiyorsanız yaşam standartlarının çok üst düzey olduğunu ve asgari ücretin asla yetişmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Genel olarak beyaz ve mavi yakaların tercih ettiği Paris ve Nice’ın haricindeki diğer şehirlerde ise fiyatlar uçurum farkıyla düşüktür.

Fransa Asgari Ücreti

Avrupa Birliği ülkesi olmasından kaynaklı olarak resmi para birimi € olan Fransa’da asgari ücret 1.498 € olarak ön plana çıkmaktadır. Fransa’da bu asgari ücretle yaşam ne yazık ki mümkün değildir. İşverenler bunun farkında olduklarından dolayı işçilerine yüksek maaşlar vermektedir. Bu sayede halk refah içerisinde yaşamaktadır.

Açlık sınırında yaşayan kişi sayısının çok az olduğu Fransa’da halk genellikle ortalamanın üzerindedir. Yani gelir durumu iyidir. Fransa’da alınan maaşla birlikte ev kirası, temel ihtiyaçlar ve yan ihtiyaçlar tamamıyla eksiksiz bir şekilde karşılanabilir, bunun yanı sıra birikim de yapılabilir. Bunun tek kilit noktası dışarıda yemek yememek. Çünkü Fransa turistik bir bölge olması sebebiyle restoran fiyatları çok uçuk olan bir şehir olarak dikkat çekiyor.

Fransa Ekonomik Durumu

Fransa Ekonomisi Nasıl? Sorusunun ardından Fransa ekonomik durumu ile ilgili bilgi vereceğiz. Fransa’da enflasyon her yıl düzenli bir şekilde artsa da bu enflasyon oranı çok düşüktür. Yani halkı etkilemeyecek kadardır. Fakat yine de maaşlar her yıl düzenli bir şekilde enflasyon oranında artırılır. Yani ekonomik duruma market fiyatları ve kiraları ele aldığımızda gayet iyi yanıtı verebiliriz.