Fransa Cumhurbaşkanı, Rum lider Nikos Anastasiades’le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “AB’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki provokasyonlarına yanıt vermemesinin ciddi bir hata olacağını” dile getirdi.

Türkiye kıta sahanlığı ile Doğu Akdeniz’de bulunan petrol yatağı için yasal olarak hak aramak için bölgede faaliyetler sürdürmeye devam ediyor, özellikle Fransa öncülüğünde Yunanistan ve Kıbrıs haklarımızı bölgede uluslararası hukuka aykırı bir şekilde gasp etmek istiyor. Uzun zamandır bölgede ki gerginlik devam ediyor ve taraflardan hiç birisi geri adım atacak gibi gözükmüyor, Fransa tarafından bugün ağır eleştiriler geldi, Fransız Cumhurbaşkanı Macron sert açıklamalarda bulundu.

“Türkiye Doğu Akdeniz’de Provokasyon Yapıyor”

Macron, Rum lider Nikos Anastasiades’le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki provokasyonlarına yanıt vermemesinin ciddi bir hata olacağını” söyledi. “Yunanistan ve Kıbrıs’ın kıta sahanlığı ihlalleri nedeniyle” Ankara’ya daha fazla yaptırım getirilmesi çağrısında bulunan Fransız lider “Akdeniz’in iki ülke için de yaşamsal önemdeki bu bölümünde enerji ve güvenlik meseleleri büyük önem taşıyor. Bir güç mücadelesi yaşanıyor ve AB’nin çok sessiz kaldığı bir dönemde özellikle Türkiye ve Rusya öne çıkmaya çalışıyor” dedi.

AB Sessiz Kalıyor

Macron sert açıklamalarına devam ederek “Akdeniz’de güvenliğimizi başka aktörlerin eline bırakmak ciddi bir hata olacak. Bu Avrupa için bir seçenek değildir ve Fransa buna izin vermeyecektir” görüşünü dile getirdi. AB daha önce Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye yaptırımlar getirmişti. Türkiye’nin egemenliklerini ihlali karşısında Kıbrıs ve Yunanistan’ın tamamen arkasındayız. AB üyelerinin deniz alanlarının ihlal edilmesi ve tehdit altında olması kabul edilemez. Bunları yapanların cezalandırılmaları gerekir” açıklamalarını yaptı.