Ekonomik problemler yaşayan vatandaşlar devlet tarafından verilen destekleri araştırıyor. Ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlar ödediği fakirlik yardımından yararlanabiliyor, maddi durumlarının yetersiz olduğunu resmi olarak bildiren vatandaşlara devlet aylık 915 TL ödeme yapabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara birçok önemli hak sağlanıyor. Verilen bu haklar, vatandaşların yer aldıkları durumları engellemek, mağdur olmamalarına Bir nebzede olsa yardımcı olmak adına sunuluyor.  Fakat birçok vatandaş, bu durumdan haberdar değil.Ülke testinde madde durumunda sorun olan ya da açlık yoksulluk sınırında yer alan vatandaşlar için birçok maddi ve filli yardımlar sunuluyor.  Bu yardımlardan bir tanesi de fakirlik yada muhtaç maaşı  Olarak verilen ve devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine ödenen 2020 yılındaki 915 TL değerindeki maddi destektir.  Peki bu yardımdan kimler yararlanabilecek, ne kadar alacaklar ve başvurular nasıl yapılacak?

Kimler Yararlanabilir?

2020 yılında yaşanan korona virüs süreçlerinin ardından devlet birçok vatandaşa maddi yardımda bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de ihtiyaç sahipleri için verilen fakirlik maaşı oluyor. Bu yardımdan sadece belirli şartları yerine getiren kişiler yararlanma hakkına sahip.

Bu vatandaşların en az yüzde kırk ya da üzeri engellik durumu olanlar, 18 yaşını daha bitirmeden anne ya da babasını kaybetmiş olanlar, bakacak kimsesi olmayanlar, aile üyesinden herhangi bir eksik olanlar, 65 yaş üzeri olsa bile herhangi bir SGK kurumunda güvenceleri olmaması, belirlenen şartlardan en az birine uygun olması şartları il yer alan kişilere maaş yardımı sunulur.

Şartlar Nedir?

Belirlenen durumlara sahip olan vatandaşların eğer herhangi bir sosyal güvenceleri yoksa, bir gelir durumları yoksa, mahkeme kararı ile beraber kanunlar bakım altına alınmadan yer alması, gelir getirici olarak yer alan menkul ya da gayrimenkul mallarının olması ve ortalama olarak gelir miktar durumlarının geçmemesi durumlarında maaş ödemesi gerçekleştirilir.

Başvuru Nereye Yapılır?

Fakirli ya da muhtaç maaşı almak isteyen kişilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü içerisine gitmesi ve burada gerekli olan formu doldurması gerekir. Ardından TC kimlik kartı, doldurulan form, özür durumu belgesi ve gerekli sağlık kurumlarından alınan rapor, şahsi olarak verilmiş olan rıza beyanı, aydınlatma beyanı formu ile beraber kişiler ikamet ettikleri Vakıflar Bölge Müdürlüğü içerisine şahsen giderek ya da posta yolu ile belgelerini teslim ederek başvuru yapması gerekir. 2020 yılı içerisinde vatandaşlar adına fakirlik maaşı aylık bir şekilde 914,49 T olarak ödemeler yapılmaktadır.